Bassano del Grappa, miasteczko z ponadtysiącletnią historią nie tylko dla wybranych
Chiesa di San Giovanni
Jeden z kolosów Bassano. Kościół znajduje się na południowej stronie Piazza Liberta (plac Wolności). Został zbudowany na zlecenie rodu Blasi w 1308 roku, a w pod koniec XVII wieku przebudowano do za sprawą Giovanniego Bassano Mazzi. Niestety jak większość kościołów w mniejszych miejscowościach Włoch, otwarty jest tylko o określonych godzinach, które akurat nam nie odpowiadały więc środka nie było nam dane zobaczyć. Wewnątrz znajduje się barokowa kaplica Sacramento, bogato zdobione rzeźby i płaskorzeźby aniołów Orazio Marineliego. Ślad po sobie zostawili również wybitni artyści Milanese Abbondio Statiusem oraz Carpoforo Mazzetti. Ołtarz został wykonany przez Piazzetta i jest to jego arcydzieło z jego wczesnych czasów działalności. Kościół San Giovanni ma też swojego świętego, Prałata Bassano – Zachariasa Bricito, konsekrowanego 30 czerwca 1847 roku przez ówczesnego papieża Piusa IX, w rok po objęciu tronu papieskiego.
Piazza Liberta
Plac Wolności, dawniej Piazza dei Signori jest uważany za wizytówkę miasta, zaraz po Ponte Degli Aplpini. Początkowo nosił taką samą nazwę jak przylegający do placu kościół San Giovanni, a po 1867 roku, na cześć króla Włoch, Vittorio Emanuele II obrał nazwę placu Wolności, który ponownie o sobie przypomniał po zakończeniu II Wojny Światowej. Na zachodnim krańcu placu znajdują się dwie wysokie, marmurowe kolumny. Na pierwszej góruje posąg św. Marka z lwem, jako symbol dominacji weneckiej, na drugiej stoi figura św. Bassiano – patrona miasta. Co ciekawe święty biskup z Lodi nigdy nie postawił nogi na ziemiach Bassano, ale został wybrany na patrona w 1509 roku głównie ze względu na podobieństwo jego nazwiska z nazwą miejscowości oraz jego rolę w zwalczaniu zarazy w pobliżu Mediolanu. Plac jest sercem miasta, na którym zbiegają się główne ulice w centrum, oraz sąsiadem kolejnego placu, Piazza Garibaldi.
Piazza Garibaldi
Cóż może być lepszego niż dużo atrakcji w bliskiej sobie odległości? Plac dla miasta ma o tyle duże znaczenie, że w 1898 roku było o nim naprawdę bardzo głośno. Niby błaha sprawa, na zlecenie burmistrza Antonio Bonaguro z górskich źródeł Fonatanzzi została doprowadzona bieżąca woda, którą mieszkańcy mogli się cieszyć za sprawą zbudowanej przez rzeźbiarza Carlo, fontanny w samym centrum niewielkiego placu. Często plac nazywany jest także Piazza Fontana. Nad placem góruje miejska wieża zegarowa, kościół San Frnacisco oraz Muzeum Civici.
La Loggia di Piazza
To ratusz miejski stojący na wschodnim ramieniu Placu Wolności, zbudowany na początku XV wieku w 1405 roku. Na fasadzie budynku znajduje się nietypowa tarcza zegara zbudowanego przez Mastro Corrado da Feltre, złożonego z 46 złotych dukatów. Wewnątrz ratusza zachowały się liczne freski, cenny obraz Francesco Bassano Vecchio przedstawiający św. Krzysztofa patrona podróżnych oraz 120 herbów weneckich burmistrzów.
Museo Civico
Jedyne muzeum, do którego trafiliśmy w Bassano. Jedno z najstarszych w regionie Vento, założone w 1828 roku ze względu na wiele eksponatów pozostawionych przez Giambattiste Brocchiego w dawnym klasztorze św. Franciszka. Na terenie muzeum można zaobserwować naturalne zbiory historyczne od wielostronicowych zielników po zbiory geopaleontologiczne, minerały oraz pozostałości po nieistniejących już budynkach Bassano. Duże sale muzeum uzupełniają liczne obrazy (blisko 500) z kościołów i klasztorów, których pozbywano się w czasach napoleońskich, pędzla słynnego Jacopo. Wszystkie eksponaty pochodzą z okresu między XIII a XX wiekiem.
Castello degli Ezzelini
Pierwsza wzmianka o istnieniu Bassano sięga 998 roku. Z dokumentów wynika iż na wzgórzu położonym nad rzeką Brenta został zbudowany kościół Santa Maria, a w około niego powstały mury obronne oraz budynki, w których chronić się mieli pierwsi mieszkańcy maleńkiej miejscowości. Zabudowa z czasem była rozbudowywana w celu magazynowania i ochrony cennych dla miasta towarów i surowców. Na przełomie XII i XIII wieku w tym miejscu zbudowano pierwszy zamek obronny wraz z wieżami do których budowy wykorzystano kamień pochodzący z dna rzeki Brenta. Wewnątrz na placu przed zamkiem znajdywał się niewielki plac, który zapełniał się po brzegi podczas tygodni targowych, na podczas których można było zakupić towary z najdalszych zakątków wschodniego świata. Dziś miejsce to służy za… parking dla mieszkańców pobliskich kamienic. W czasach swojej świetności, fort był bardzo dobrym miejscem obronnym, z jednej strony otoczony stromym zboczem u podnóża rzeki, a z pozostałych ogołoconymi polami w promieniu wielu kilometrów. Dodatkowo wysoka na 27 metrów wieża stanowiła idealny punkt obserwacyjny w wszystkich czterech kierunkach.
Czytaj dalej