Czechy: co trzeba mieć w aucie podczas kontroli Policyjnej #Cykl Wakacyjny
W Polsce nie ma wymogu posiadania apteczki i kamizelki odblaskowej, jednak z pewnością warto ją mieć w swoim aucie, dla bezpieczeństwa własnego i innych. Te elementy są obowiązkowe w znacznej większości państw UE. I chociaż w Czechach wymaga się o wiele mniej od kierowców niż na Słowacji jest też wisienka na torcie, lub jak kto woli truskawka.
Nie mieliśmy jeszcze okazji wjechać na teren Republiki Czeskiej samochodem na własny rachunek (z rodzicami się nie liczy 😛 ), ale ten moment na pewno nadejdzie. Jednak możliwe, że tym razem to Ty wraz z znajomymi lub rodziną, wybieracie się blisko granicy z Polską w piękne Sudety lub do Parku Skał Adrszpaskich. O tych przepisać powinieneś wiedzieć.
W samochodzie z założenia apteczka jest zawsze, tylko pytanie czy znajduje się w niej odpowiednie wyposażenie. Sam bandaż, plaster i gaza nie wystarczy. Jak widzisz poniżej zestaw jest całkiem spory.
- gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm – 10 sztuk,
- roztwór dezynfekcyjny Ajatin – jodyna 50 ml – 1 szt.,
- folia izotermiczna – 1 szt.,
- chusta trójkątna – 2 szt.,
- rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe – 1 para,
- chusta foliowa 20 x 20 cm – 1 szt.,
- plaster, szeroki 1,25 cm – 1 szt.,
- bandaż sterylny – 4 szt.,
- kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm – 1 szt
- kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm – 1 szt
- opaska gumowa 70 cm – 1 szt.,
- opaska elastyczna 6 x 4 cm – 1 szt.,
- plaster opatrunkowy 8 x 4 cm – 10 szt.,
- agrafki – 4 szt.,
Sprawny oczywiście (sprawdź przed wyjazdem). Może to zabrzmi naiwnie, ale spróbuj też rozłożyć trójkąt – prawidłowo. W sytuacjach kiedy musisz zatrzymać samochód w niebezpiecznym miejscu, narzędzie to, powinno być ustawione sprawnie by nie powodować niepotrzebnego zagrożenia.
Oj tak! Przydatny gadżet nawet w Polsce. Po co szaleć, szukając stacji z taką żarówką która właśnie się spaliła, przepłacając do tego jeszcze kilkukrotnie, skoro można udać się do sieciówek typu Auchan, Carrefour lub innych i znaleźć odpowiedniki za śmieszne pieniądze. Dla nas samochód ma jeździć, więc jakoś bardzo nie znamy się na mechanice, jakże duże zdziwienie pojawiło się na naszych twarzach kiedy musieliśmy zaopatrzyć się w zestaw – tyle rodzajów, tyle oznaczeń. Pomijam już fakt, że wymiana niektórych z nich, graniczy z cudem.
Głównym kryterium podziału żarówek jest ich przeznaczenie, tzn. do jakiego podzespołu są stosowane. W ten sposób wyróżniamy żarówki reflektorów głównych, żarówki lamp kierunkowych, tylnych, bocznych, obrysowych i dodatkowych oraz żarówki lamp przeciwmgielnych (halogenów).
- Reflektory główne: H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 (halogenowe) D2S, D2R, D1R (ksenonowe)
- Lampy kierunkowe: P21W, PY21W, W5W, R5W
- Lampy tylne: P21W, P21/5W
- Lampy boczne: W5W, R5W
- Lampy obrysowe i dodatkowe: R5W, P21/5W, W5W, C5W
- Lampy przeciwmgielne (halogeny): H3, H4, H11, H15
W przypadku kamizelek, zakładam że już je posiadasz, w końcu i w Polsce wymaga się dodatkowego stroju w samochodach, na wypadek niezamierzonego postoju na drodze. Nie ma znaczenia skąd masz kamizelkę i czy są na niej jakieś napisy, my akurat mamy z Śląskich FotoDay’ów najważniejsze by były odblaskowe.
Dokładnie! Oczywiście nie chcę źle prognozować, raczej się chyba jeszcze nie łapiemy na tak diametralnie szybką zmianę klimatu by w lipcu i sierpniu były Ci potrzebne opony zimowe. Zresztą gdzie to zmieścić, przecież wpakowałeś właśnie pół domu na ten tygodniowy wyjazd. Wymóg ten obowiązuje, ale na szczęście tylko w okresie zimowym między 1 listopada a 30 kwietnia, na specjalnie oznaczonych drogach.
Swoją drogą… ciekawe jak mam sobie sam wymienić oponę? 😀
Przyzwyczailiśmy się już do faktu, że wybierając się gdziekolwiek samochodem należy ponieść dodatkowe koszty poza napełnianiem baku. Musisz więc pamiętać, że autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Nawet jeżeli nie zamierzasz przemieszczać się w ten sposób to i tak trafisz na kilka odcinków, za które opłatę musisz ponieść. Dlatego na granicy zaopatrz się w Winiety, które są łatwo dostępne na stacjach benzynowych lub w specjalnie do tego przeznaczonych budkach.
Ceny czeskich winiet już od kilku lat utrzymują się na tym samym poziomie. Zmienia się za to znacznie wzór graficzny winiet. Część którą odrywamy i zatrzymujemy do kontroli znajdziemy na dole naklejki, a okresy ważności rozróżnia nie tylko kolor, ale i kształt geometryczny. Winieta miesięczna kosztuje 17 Euro, a 10-cio dniowa 12 Euro.
Wpis realizowany w ramach cyklu #PodróżowaćNajlepiej „Wakacje u sąsiadów – jak się przygotować”, niektóre formy mogą się powtarzać.