Jak się mają skarby Małopolski? To nadal Klasycystyczny Pałac
Macie też tak, że jak nie wiecie co zrobić w z wolnym weekendem to szukacie na mapie możliwie ciekawych miejsc blisko, tak na jeden wyskok, na kilka godzin? Bo my tak! Przez co bardzo chętnie chcemy odkrywać wszystkie perełki Małopolski, nie tylko te znane z przewodników w dużych miastach.
Niedźwiedź – ten w powiecie Krakowskim (jest jeszcze jeden na południu) oraz kilka innych miejsc to był nasz plan na jeden dzień weekendu. Szlakiem dworków i pałaców, które niejednokrotnie ciężko znaleźć na mapie, nie mówiąc już o jakichkolwiek przewodnikach czy spacerownikach dla fascynatów. Od kilku lat wybieramy, więc takie punkty i jedziemy. Nie zniechęca nas nawet częsty problem z zlokalizowaniem budynków na miejscu, brak żywej duszy do pomocy oraz… zamknięte na cztery spusty, bramy wjazdowe, na których zazwyczaj wiszą żółte, blaszane tablice z napisem „TEREN PRYWATNY, WSTĘP ZABRONIONY” lub co gorsza „UWAGA ZŁY PIES”. Tak właśnie wygląda obecnie promowanie, wielu już przez nas odwiedzonych miejsc nie tylko w Małopolsce. Ale o tym chyba powstanie po prostu zupełnie inny dział, gdzie będziemy Was uprzedzać o miejscach, które ewentualnie podziwiać będziecie mogli zza płotu, albo wzniesienia.
Wrócę więc do Niedźwiedzia i Pałacu, na teren którego udało się nam wejść, a że był to pierwszy obiekt z wyznaczonych na weekend, wydawało się że będzie to owocny dzień J. Wchodząc na obiekt od razu można zauważyć, że coś się tu dzieje. W oknach firanki, na drzwiach czerwone tabliczki z białymi napisami, jakieś banery, plakaty – jest kolorowo i zadbanie. W oddali buda dla psa… stanęliśmy w lekkim zawieszeniu „a co jeśli coś w tej ciemnej dziurze żyje i będzie szczekać, a co gorsza podejdzie pod nogi?”. Na szczęście „pieseł” był albo zmęczony, albo przyzwyczajony do ludzi bo nawet nie wyszedł z domu, do którego de facto był przywiązany drobnym łańcuszkiem
hurra!!!
Pałac rodziny Wodzickich zbudowany został w połowie XVI wieku przez Stadnickich a następnie należał do rodu Złotnickich, później do Małachowskich. Dopiero w 1808 roku posiadłość odkupił Stanisław Wodzicki. Obiekt w tym czasie przebudowano, tworząc z niego uroczy, klasycystyczny, piętrowy pałac z popularnym od renesansu w architekturze pałaców, później stosowanym także przy budowie domów wielorodzinnych ryzalitem i czterokolumnowym portykiem. Dach portyku wychodzącego na zajazd przed pałacem, zwieńczony jest herbem Wodzickich – Leliwa. Obecnie na terenie parku oraz w pałacu znajduje się Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki.
Jest więc wykorzystany i można spokojnie wejść na jego teren! Jest też zadbany i nikt nie szczuje nas psami – więc na PLUS!
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu – znajduje się w województwie małopolskim w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki, we wsi Niedźwiedź. Obiekt wraz z parkiem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Z Krakowa to tylko 26 km jadąc drogą DK7.
Niedźwiedź to wieś, która pod względem geograficznym należy do Wyżyny Miechowskiej. Niedźwiedź podobnie jak wiele miejscowości gminy, leży w środkowym odcinku rzeki Szerniawy, gdzie w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie znajdują się dwa stare młyny wodne. Jeden z nich pochodzi aż z 1904 roku, nadal czynny, poruszany niczym innym jak siłą wody. W Niedźwiedziu znajduje się również zespół zabytkowego kościoła św. Wojciecha. W skład zespołu zabytków wchodzi kościół, dzwonnica, ogrodzenie z bramami, plebania, oraz ogrody plebańskie.
Kościół został wybudowany z inicjatywy Stadnickich, pierwszego rodu panującego we wsi Niedźwiedź i pierwszych właścicieli pałacu. W latach 1483 – 1493 zbudowany na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła, w czasach reformacji w 1596 roku, Stanisław Stadnicki zmienił kościół na kalwiński zbór, by ponownie został oddany katolikom przez Marcina Stadnickiego. Obiekt jest murowany w stylu gotyckim, orientowym. Obok budowli w 1802 roku powstał nagrobek fundatorów. Wewnątrz kościoła w trójbocznym, zamkniętym prezbiterium znajduje się gotycka, drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1420 roku, obraz Hołd Trzech Króli z XVI wieku oraz portale późnogotyckie.
#OdkrywamyMałopolskę #OdkrywajMałopolskę razem z nami!
Zostaw swoją ocenę lub opinię, a jeżeli wybierzesz się do tego miejsca z naszego polecenia będzie nam bardzo miło