Noc Muzeów nie w dużym mieście? Albo niecodzienny surviwal z historią w tle? Nasz pomysł na długi weekend w maju

Podczas ostatniego weekendu wróciliśmy do żywych… Tzn. wróciliśmy na szlak, gdzie każdy wyjazd nieważne gdzie to nasza podróż. Na zaproszenie Marcina i Ani wybraliśmy się na rodzinny weekend do miejsc (na Śląsku) które mieliśmy okazję zobaczyć bardzo, ale to bardzo dawno temu bądź wcale :). Palmiarnia w Gliwicach to oczywiście okazja na osobny wpis, jak i kolejkowo w Galerii Europa Centralna. Czyli ogromna makieta, która chyba bardziej przyciąga dorosłych fanatyków modelarstwa niż dzieciaki podziwiające poruszające się pociągi, kolejki, statki czy radiowozy po wielkim placu zabaw, na który niestety wejść nie można.
Uciekając jednak od tematu zeszłoweekendowego wypadu – wracamy do kolejki… Ale trochę większej niż ta z makiety – wąskotorowej, jedyne 6 godzin jazdy samochodem z Krakowa
Maj jeden dzień z pakietu urlopowego spowoduje aż 5 dniowy , długi weekend. To lubimy! Okres po wiosenny z temperaturą często przekraczającą ponad 20 stopni to idealny moment na wypad nie tyle za granicę Polski, co w poszukiwaniu ciekawych miejsc w naszym pięknym kraju.
Nasza propozycja na ten okres to kierunek północny z Krakowa, czy w sumie całej południowej Polski, oraz idealne rozwiązanie dla osób z północnej Polski, lubiących niecodzienny surwiwal na trasie zmodernizowanej i przywróconej do życia, wąskotorówki z Wyrzyska.
Kolej wąskotorowa zbudowana prawie 120 lat temu na północnych rubieżach Wielkopolski. Niezmiennie od początków jej istnienia wozi pasażerów po urokliwych zakątkach Krajny po najwęższym w kolejach publicznych – wynoszącym zaledwie 600mm – prześwicie toru. Równie niezmiennie najistotniejszym punktem kolejki wyrzyskiej jest tętniąca życiem do dziś stacja z warsztatami kolejkowymi w Białośliwiu. Kolejka wyrzyska podobnie jak pozostałe koleje wąskotorowe – niegdyś kluczowe, prężnie działające lokalne przedsiębiorstwo transportowe od połowy XX wieku stopniowo traciła na znaczeniu by na początku lat dziewięćdziesiątych podzielić los wielu upadających zakładów o charakterze państwowym. Dzięki woli lokalnego samorządu – powiatu pilskiego, działaniom konserwatora zabytków a szczególnie działaniom Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa – poczciwa ciuchcia nadal funkcjonuje realizując na najstarszej swojej części przejazdy turystyczne.
Ogromna grupa ludzi całkiem non profit, stara się rok rocznie przygotowywać linię kolejki tak by przejażdżka z do przebiegała bez utrudnień i niespodziewanych przestojów. Samo wykoszenie, czy usunięcie powalonych konarów po długiej zimie z torowiska trwa kilka długich tygodni nieustannej pracy. Metr po metrze, kilometr po kilometrze i tak przez kilka miesięcy później wiosny, lata i początków jesieni możemy przenieść się do czasów kiedy wąskotorówka była podstawowym środkiem transportu dla mieszkańców wielu regionów w Polsce i nie tylko bo i w całej Europie (głównie Niemcy, Czechy, Węgry).
Zaskakująca dziś nazwa kolejki ma swoje korzenie w jej historii. Od wybudowania w 1895 roku kolejka obejmowała funkcjonowaniem tereny ówczesnego powiatu wyrzyskiego. Powiat ten z siedzibą w Wyrzysku istniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku a kolejka z biegiem lat zmieniała swoją nazwę na długo zachowując w nazwie swoje pochodzenie. Reforma administracyjna z 1999r. nie przewidywała przywrócenia powiatu wyrzyskiego, ale na jego części powstał powiat pilski, w obrębie którego znalazła się nierozebrana część dawnej kolejki wyrzyskiej. Dziś powiat pilski jest właścicielem zachowanego najstarszego fragmentu Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej ze stacją główną w Białośliwiu, kolejki której postanowiliśmy zachować również jej historyczną nazwę.
Ruch osobowy prowadzimy aktualnie na ponad 20-to kilometrowej części sieci kolejki. Proponujemy przejazdy na wybranych odcinkach. Najbardziej sensowną trasą wydaje się być wycieczka Białośliwie – Wysoka. Najdłuższa trasa, jaką obecnie proponuje Wyrzyska Kolejka w specjalnych przejazdach turystycznych. Pokonanie tego odcinka kolejką wąskotorową to nie lada gratka dla pasjonatów kolejnictwa i nie tylko. Dystans nie robi wrażenia, dopóki nie spróbujemy znaleźć kolejki wąskotorowej o zbliżonym prześwicie nawet w sąsiednich krajach. Trasa, na której występuje niespotykana różnorodność krajobrazów oraz zachowanych układów torowych. Dystans, który od kilku lat sukcesywnie się powiększa. Trasa od miasteczka do miasta.
Przejażdżkę na tym odcinku, z licznymi (fotostopami) proponujemy grupom skłonnym czerpać przyjemność z obcowania z koleją wąskotorową jako główną atrakcją.
My się wybieramy w tym roku na zaproszenie jednego z działaczy biorących na siebie odpowiedzialność odrodzenia ostatniej możliwej do odbudowy części kolejki tzw. Linii Południowej o długości ok. 10 km dawnej kolejki wyrzyskiej, Pana Jarka Kędziora. Jeżeli to przedsięwzięcie się uda tym samym WKP (Wyrzyska Kolej Powiatowa) będzie pretendować do miana najdłuższej czynnej linii o rozstawie 600mm w Europie. Z jego cotygodniowych relacji wynika, że na trasie sukcesywnie mają powstawać kolejne, nowe – stare atrakcje, które naszym zdaniem jeszcze bardziej zachęcą rodziny do postawienia właśnie na kolejkę w Wyrzysku, jako idealny pomysł na weekend.
Jedną z nich, o której warto wspomnieć jest tzw. Surwiwal na trójkącie. Co to w ogóle jest i co się będzie tam znajdować opowiada Pan Jarek, od niedawna zarządca „trójkąta” torowego przy stacji Zakłady Przemysłowe w Niezychowie.
Kolejowy Survival – noc na torach– Neżychowo 64
– Noc pod gwiazdami na trójkącie w Nieżychowie !!!
Namioty, Kolejka, Drezyna, super zabawa i My 😀
Jeżeli chcesz dobrze się z nami bawić na Kolejce, poczuć wiatr we włosach, lubisz dzicz, wschody i zachody słońca, chcesz nam pomóc w odbudowie szlaku do Młotkówka i dalej do Polinowa na „Czerwony most”, uwielbiasz miejsca gdzie telefon gubi zasięg… oraz
Jesteś na tyle pozytywnie zakręcona/zakręcony żeby zrobić coś szalonego…
To będziemy na Ciebie czekać.Chociaż spotkania survivalowe odbywają się przez cały rok to w okresie letnim pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw natury w całej swej okazałości.
Zachęca również cena takiego przejazdu:
Białośliwie – (7km w dwie strony) 5zł Pobórka Wielka (regularne kursy sobota/niedziela o 13.00, 15.00 i 17.00)
Krótsze odcinki to tańsze bilety dostępne bezpośrednio w pociągu na głównych trasach w godzinie odjazdu. Większe grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt w celu… wybrania trasy kolejki i ustalenia kosztu przejazdu
Główne imprezy, którymi chwalą się pasjonaci Wyrzyskiej Kolejki:
-
Majówka (otwarcie sezonu) 29.04 – 03.05 2017
2. Noc muzeów 20/21.05 z atrakcjami dla dzieci i dorosłych (więcej na Facebook’owym profilu Kolejki) –TU BĘDZIE MOŻNA SPOTKAĆ I NAS
3. Dzień dziecka
4. Dzień Kolejarza 26 listopad \ 22
5.Międzynarodowy zlot miłośników kolejki wąskotorowej (często pojawiają się goście zza granicy wraz z swoimi… lokomotywami parowymi i spalinowymi) 30.06- 2.07 lipiec 2017
6. Boże Ciało
7. Zakończenie lata koniec lata
8. Zakończenie sezonu połowa września
Atrakcje w okolicy
Osiek – muzeum kultury ludowej
Nieżychowo – Dwór Komierowskiego
Jeziorki Kosztowskie – Kaplica Grobowa rodziny Büttner
Czajcze – Dwór z XIX w oraz nietypowy grób Sułtański
Mościnka – Neorenesansowy dwór w stylu francuskim z 1880 roku
Białośliwie – Spichlerz „Wacek” o konstrukcji ryglowej z XIX w.
Oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią z ekspozycją 23 obiektów reprezentujących tradycyjne wiejskie budownictwo trzech regionów etnograficzno-historycznych: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. Są tu chałupy, budynki gospodarcze, wiatraki, remiza strażacka, kuźnia i tartak. Największą atrakcją jest ponad 600 grobów ciałopalnych z okresu 500 r. p. n. e. (Otwarte od maja do Października 10.00 – 18.00)
Gdzie spać:
Hercowo – pałac
Rzęszkowo- pałac
Gościniec „Cieszymir” k. Wyrzyska
Hotel restauracja „Dom Polski” Wyrzysk
Hotelik Słoneczna Osiek n/Not
Hotel „Rosa” Białośliwie
Materiał przygotowany z projektu “Zaplanujmy sobie weekend”
Źródło fotografii: Czas na zmiany w Wyrzysku (fb) / Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa (fb)