Jakie filmy z historią i przygodą w tle na okres jesienno–zimowy?
Nie jest tajemnicą wśród znajomych, że od lat „pochłaniam” tysiące minut filmów i seriali. Przez lata te, udało mi się też wyselekcjonować schemat „co warto zobaczyć, a na co nie ma sensu tracić czasu”. Upodobałem sobie głównie gatunki historyczne, dramaty historyczne, kostiumowe i przygodowe. SF, katastroficzne, apokaliptyczne też są ok, ale bardziej na reset między jednym Henrykiem, Katarzyną a da Vinci. Moim zdaniem to najlepsze seriale historyczne.
Filmy to zupełnie inne produkcje. Moim zdaniem bardziej skupiające się na konkretnym wydarzeniu niż na relacjach i szczegółowej fabule. Oczywiście są hity, które w tej formie wystarczają (jak Gladiator, Królestwo Niebieskie), ale zazwyczaj odczuwam niedosyt. Długie rozpoczęcie, średnio długie rozwinięcie, szybkie zakończenie i jeszcze szybsze zakończenie zakończenia. Stąd forma seriali, która tylko w ostatniej dekadzie przyniosła widzom dziesiątki różnych dzieł, często wielosezonowych. I tu pyszczek mi się uśmiecha. Nie wiem, czy każdy tak ma, ale seriale historyczne, bądź utożsamiające się z historią wywołują we mnie chęć śledzenia historii. Chociaż wydaje mi się, że całkiem nieźle ją znam, to genealogia rodów Europy w pewnym momencie staje się tak zagmatwana, że przerywam często na wiele godzin oglądanie serialu i wrzucam się w wir poszukiwania faktów o bohaterach. Druga istotna dla mnie faza dzieł historycznych to fakt, że się wydarzyły, że reżyser nie może za bardzo popłynąć, oszukać widza – nie może np. uratować Guliano de’ Medici, młodszego brata Wawrzyńca Wspaniałego, choć był atmosferowiczem. Mimo, że pochodził z wielkiego, florenckiego rodu – umarł, właściwie to został zabity w spisku. Ale umarł, bo tak. Bo tak napisała historia. Dlaczego o tym wspominam? Bo nie raz na forach pod konkretną produkcją widzę komentarze „bez sensu, że zabili tego króla, on tak dobrze grał” itp. WHAT? Ale wiecie, że to film/serial historyczny i to się wydarzyło? Czasem mam wrażenie, że ogląda się seriale, filmy dla samego oglądania nie dla lepszego zrozumienia wydarzeń.
No ale ok, przechodząc do rzeczy. Ostatnio przeglądałem listę seriali, najlepszych seriali historycznych, seriali kostiumowych i dramatów historycznych, które już za mną (są takie które lubię ciągiem powtarzać). I nazbierało się. Właściwie niewiele mi zostało, smutek. Postanowiłem tym samym podzielić się tytułami, o których być może jeszcze nie słyszeliście, aczkolwiek wątpię. Jaki związek z podróżami mają seriale historyczne, kostiumowe, przygodowe? No chociażby taki, że działy się w konkretnych miejscach, które dzisiaj odwiedzamy, bo chcemy poznać ich historię, historię ludzi którzy je tworzyli. Włochy przykładowo to jedno wielkie muzeum, w którym przez tysiące lat działo się tyle rzeczy, których nie sposób opisać w tysiąctomowej księdze. Jedziemy do miejsc, które pojawiają się w serialach i patrzymy na nie własnym okiem, tak jakbyśmy to my właśnie byli na planie Katedry w Barcelonie, stojąc pod katedrą, lub przed Palazzo Vecchio w Florencji w oczekiwaniu na decyzję tamtejszej Priori – bronić miasta przed papieżem czy pokłonić się armii Neapolu i Gwardii Papieskiej.
Na co możecie tu liczyć? Na chronologię. Mam nadzieję, że udało mi się dobrze te karty poukładać i faktycznie użyłem odpowiednich ram czasowych na osadzenie konkretnych seriali. Uwaga, jest szansa że niektóre w ogóle nie pojawią się na liście. Niestety ale są takie, których nie dało się oglądać – raziły wszechobecną tandetą. Możecie krzyczeć, ale już na wstępie napisze, że do takich należy nasza „KORONA KRÓLÓW”… Tajemnice Sagali z 1996 roku zostały staranniej wyreżyserowane i złożone niż ten niby serial, któremu prędzej do teatru telewizji z ubogimi kostiumami, wręcz tekturową sceną, niż do serialu historycznego. Ale nie chcę tu rozwijać swojej opinii o KK, bo i jednej strony by nie starczyło. Ale tylko rzucę kilka haseł: mamy zabytki, mamy miejsca, mamy kostiumy, mamy krajobrazy, mamy historię na bardzo dobry scenariusz…
Lista ułożona chronologicznie od najstarszych wydarzeń w dziejach ludzkości:
1. ROMULUS VIII w. p.n.e. (Podróż przez historię, legendy i rewolucje. Akcja serialu toczy się nad brzegiem Tybru, gdzie istnieje prymitywny i brutalny świat, a o losie człowieka decydują bezlitosne siły natury i bogów.)
- 2. SPARTAKUS II w. p.n.e. (Skazany na niewolę Spartakus jednoczy wokół siebie armię niewolników i podejmuje walkę z wojskami Republiki.)
- 3. RZYM I w. p.n.e. (Akcja serialu rozpoczyna się w 52 r. p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar po ośmioletniej wojnie, podczas której dokonał mistrzowskiego podboju Galii, przygotowuje się do powrotu. Kieruje się w stronę Rzymu wraz z tysiącami lojalnych i zaprawionych w boju żołnierzy, dużym łupem w postaci złota i niewolników, oraz radykalnymi planami zmian.)
- 4. CESARSTWO I w. p.n.e. (Po śmierci Juliusza Cezara władza w Cesarstwie Rzymskim ma przejść na ręce Oktawiana Augusta Młody, niedoświadczony mężczyzna staje przed obliczem wielu problemów trapiących Italię: począwszy od korupcji w środowisku senatorskim, aż po utrzymanie silnej władzy.)
- 5. BARBARZYŃCY I w n.e. (Rzymski oficer jest rozdarty między imperium, które go wychowało, a własnym ludem. Ten wewnętrzny konflikt doprowadzi do starcia, którego historia nigdy nie zapomni.)
- 6. CAMELOT VI w. n.e. (Serial „Camelot” został zainspirowany legendami arturiańskimi. To pełna rozmachu i magii opowieść o burzliwych namiętnościach, walce o władzę i rodzinnych animozjach. Nagła śmierć króla Uthera wywołuje walkę o sukcesję. Królestwem Brytanii zaczynają rządzić chaos i strach.)
- 7. WIKINGOWIE VII w n.e. (Młody wiking, Ragnar Lothbrok, pragnie, by wyprawy łupieżcze odbywały się nie tylko na wschód, ale także w kierunku przeciwnym.)
- 8. UPADEK KRÓLESTWA IX w. n.e (Osierocony i wychowany przez Wikingów Uhtred z Bebbanburga walczy pod wodzą króla Alfreda Wielkiego, próbując odzyskać ziemie swoich przodków oraz zjednoczyć lud Wysp Brytyjskich.)
Dopiero osiem pozycji, a większość z nich to poważnie mocne produkcje, wciągające bez końca. I zazdroszczę komuś kto jeszcze nie miał czasu na Wikingów, Spartakusa czy Rzym. Raz, że mamy do czynienia z wieloma sezonami, a dwa z doskonałymi serialami, grą aktorską i dobitnie szczegółową fabułą. Część z nich można wchłonąć w jeden weekend! Serial Upadek Królestwa zamyka pierwsze tysiąclecie nowej Ery. Brakuje mi tu bardzo opowieści o terenach zamieszkałych przez Słowian, o muzułmańskich okresach Al-Andalus – czyli regionie Półwyspu Iberyjskiego, o królu Alfonsie VI. Miejsce dla dynastii Ludolfingów, szerzej o Habsburgach, Piastach, Jagiellonach też by się znalazło. W końcu w dobie tak dużej popularności seriali, korporacyjnych telewizji, które chętnie podejmują się realizacji projektów wieloodcinkowych – stworzenie kolejnych, wartościowych seriali nie powinno stanowić większego problemu. Kolejny rozdział zaczynam od znanego wszystkim bohatera – Robin Hooda… Serial od BBC z 2006 roku
9. ROOBIN HOOD XII wiek (Robin z Locksley powraca z wyprawy do Ziemi Świętej, gdzie walczył w imieniu Króla i Ojczyzny. Okazuje się, że pod jego nieobecność Nottingham bardzo się zmieniło… Rządzi nim teraz bezlitosny Szeryf – ubogich gnębi podatkami i srogo karze, gdy ktoś ukradnie choćby bochenek chleba. Dzielny Robin i jego wierny sługa Much zamierzają walczyć w obronie uciśnionych.)
- 10. FILARY ZIEMI XII wiek (XII-wieczna Anglia, okres intryg, chaosu i anarchii po śmierci króla. Tom Budowniczy tworzy w Kingsbridge jedną z najwspanialszych katedr.)
- 11. MARCO POLO XIII wiek (Podróżnik Marco Polo dociera do Azji, gdzie zostaje gościem wielkiego władcy mongolskiego. Aby przeżyć na dworze pełnym intryg, musi wykorzystać swoje umiejętności w walce i politycznej grze.)
- 12. KATEDRA W BARCELONIE XIV wiek (W XIV-wiecznej Barcelonie chłop pańszczyźniany, który wytrwale dąży do bogactwa i wolności, ściąga na siebie pogardę szlachty i wzbudza podejrzliwość Inkwizycji.)
- 13. TEMPLARIUSZE XIV wiek (Porywający serial o templariuszach – najbardziej tajemniczym i wpływowym zakonie rycerskim czasów średniowiecza. Założony na początku XII wieku Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli templariuszy, wyrasta na jedną z najbardziej wpływowych i majętnych organizacji kościelnych w średniowiecznej Europie. )
- 14. ŚWIAT BEZ KOŃĆA XIV wiek (Angielskie miasto Kingsbridge stara się przetrwać, kiedy Król prowadzi naród do wojny z Francją, podczas gdy w Europie panuje epidemia dżumy.)
- 15. POSŁANIEC GNIEWU XIV wiek (Fabuła opowiada historię walecznego rycerza, należącego do armii króla Edwarda I – Wilkina Brattle’a, który zmęczony okropnościami wojny przechodzi wewnętrzną przemianę i ślubuje porzucić wojenne rzemiosło. Jednak czternastowieczna Północna Walia targana jest wewnętrznymi, buntowniczymi walkami i przewrotami politycznymi.)
- 16. ROZKWIT IMPERIUM: OSMANOWIE XV wiek (Sułtan osmański Mehmed II rusza z potężną ofensywą na stolicę Bizancjum, Konstantynopol, wyznaczając w ten sposób bieg historii na kolejne stulecia.)
- 17. RODZINA BORGIÓW XV wiek (1492 rok, pragnący władzy kardynał Rodrigo Borgia zostaje papieżem. Jako Aleksander VI stawia czoło licznym spiskom, jednocześnie usiłując zapewnić swojej rodzinie pozycję i poszerzyć władzę.)
- 18. PRAWDZIWA HISTORIA RODU BORGIÓW XV wiek (Rzym, rok 1492. Kwitnie sztuka, tworzą Leonardo da Vinci, Rafael Santi i Michał Anioł, kiełkuje renesansowa filozofia. Jest to jednocześnie miejsce pełne zepsucia oraz skorumpowane do granic możliwości. Papież Innocenty VIII jest bliski śmierci, a za jego plecami toczy się bezpardonowa walka o władzę.)
- 19. DEMONY DA VINCI XV wiek (Historia pierwszych lat Leonarda da Vinci w renesansowej Florencji, który nie tylko widzi, ale też tworzy przyszłość.)
20. MEDYCEUSZE WŁADCY FLORENCJI XV wiek (Florencja, XV wiek. Po śmierci Giovanniego Medyceusza na czele potężnego rodu staje jego syn Kosma. Młody władca Florencji jest zainteresowany rozwojem sztuki i podróżami, trwoniąc na te zachcianki większość majątku rodzinnego.)
- 21. THE HOLLOW CROWN XIV – XVI wiek (To adaptacja tzw. drugiej tetralogii Williama Szekspira, czyli cyklu czterech kronik opowiadających o losach czterech angielskich władców.)
- 22. BIAŁA KRÓLOWA XV wiek (Anglia, trwają walki o tron między rodami Yorków i Lancasterów. Królem zostaje Edward IV, który poślubia plebejkę Elizabeth Woodville.)
- 23. BIAŁA KSIĘŻNICZKA XV wiek (Po zwycięstwie nad Ryszardem III na angielskim tronie zasiada Henryk VII Tudor, który postanawia poślubić Elżbietę York, żeby zakończyć Wojnę Dwóch Róż.)
- 24. DYNASTIA TUDORÓW XVI wiek (Młody Henryk VIII zasiada na tronie Anglii, nieugięcie dążąc do spełnienia swoich ambicji.)
- 25. NASTOLETNIA MARIA STUART XVI wiek (Maria Stuart to młoda dziewczyna, która wychowywała się w zakonie. Nastolatka przez piętnaści lat nie była świadoma tego, iż jest królową Szkocji. Jej pochodzenie wychodzi na jaw, kiedy jedna z zakonnic zostaje otruta. Wtedy dziewczyna wyjeżdża do Francji, aby poślubić syna króla – Franciszka)
- 26. HISZPAŃSKA KSIĘŻNICZKA XVI wiek (Katarzyna Aragońska poślubia angielskiego następcę tronu. Gdy Książę Artur umiera przedwcześnie, pozycja Hiszpanki na brytyjskim dworze zostaje zagrożona.)
- 27. WOLF HALL XVI wiek (Król Henryk VIII mianuje Thomasa Cromwella wikariuszem generalnym Kościoła anglikańskiego, aby pomógł mu spełnić swoje ambicje.)
- 28. ANNA BOLEYN XVI wiek (Ostanie miesiące z życia królowej Anglii Anny Boleyn, która stara się zabezpieczyć przyszłość swojej córki oraz walczy z panującym patriarchatem.)
Jest zestaw, prawda? Ogrom materiału, skupiający się głównie na monarchii z Włoch, Anglii, Francji, a nawet Turcji jak w przypadku Rozkwitu Imperium. Monarchia ma w sobie coś urzekającego. Już pomijając historię, to też korzystanie z ówczesnych strojów, technik manipulacji, intryg i politycznych starć między królami, ich doradcami i stroną mającą wpływ na każdy kraj – kościoła. Zawsze są Ci źli i dobrzy… Aż dwadzieścia seriali osadzonych w „krótkim” okresie między XII a XVI wiekiem! Ciężko wybrać najlepszy, bo każdy w takich serialach zwraca uwagę zupełnie na coś innego. Ja jedynie mogę stwierdzić, który serial jest pomyłką, lub który z powyższych przekonał mnie najmniej. Oczywiście Anna Boleyn grana przez czarnoskórą aktorkę… Ja rozumiem, walkę z rasizmem, mieszanie form – ale z punktu widzenia osoby, która historią się interesuje i wie jak ta potoczyła się w przypadku ludzi kontynentu Afrykańskiego, ciężko mi przyjąć taki obraz prezentowania postaci z wyższych sfer na angielskim dworze. Gdyby obraz przedstawiał wiek XX, jeszcze bym zrozumiał. Ocena 1,3 na Filmwebie też nieco mówi o poziomie produkcji (ale to polska opinia), na IMDb cieszy się większym zaufaniem na poziomie 5,4 w skali 10 punktowej.
Następny zestaw zasięgiem obejmuje już praktycznie cały świat. Od Ameryki Północnej, przez Rosję aż po kolonialną Australię.
- 29. NOWY ŚWIAT XVII wiek (Rok 1680. Młody Ned Hawkind przybywa do Hadley w stanie Massachusetts, żeby zebrać podatki od osadników. W tym momencie następuje atak Indian. Ned musi go odeprzeć razem z pastorem Russellem, jego córką Hope oraz grupą prowadzoną przez Williama Goffe’a.)
- 30. JAMESTOWN XVII wiek (Rok 1619. Do pierwszej angielskiej kolonii w Jamestown przybywa grupa kobiet, celem poślubienia mieszkających tam mężczyzn.)
- 31. SAINTS & STRANGERS XVII wiek (Historia pierwszych osadników, którzy przybywają do Ameryki na statku Mayflower.)
- 32. FRONTIER XVII wiek (Ameryka Północna, XVIII wiek. Twardzi traperzy i pionierzy walczą z potężną Kompanią Zatoki Hudsona o przejęcie kontroli nad handlem futrami.)
- 33. MUSZKIETEROWIE XVII wiek (XVII-wieczny Paryż. Młody D’Artagnan aspiruje na stanowisko jednego z elitarnych żołnierzy króla, zwanych Muszkieterami. Bez Depardieu to nie to samo 😛 ale i tak bardzo wciągające i często zabawne przygody muszkieterów)
- 34. SPISEK PROCHOWY XVII wiek (Anglia, XVII wiek. Grupa zamachowców planuje wysadzić pałac królewski i zabić króla Jakuba I.)
35. CZARNY KSIĘŻYC XVII wiek (W XVII-wiecznych Włoszech nastoletnia położna oskarżona o czary musi wybrać między pechową miłością i swoim potężnym przeznaczeniem.)
- 36. WERSAL. PRAWO KRWI XVII wiek (W 1667 roku król Francji Ludwik XIV postanawia zbudować największy pałac na świecie – Wersal. Sprawę komplikują problemy finansowe oraz intrygi polityczne.)
- 37. KATARZYNA WIELKA XVIII wiek (Katarzyna wstępuje na tron Rosji po obaleniu męża. Jako caryca nawiązuje relację z Grigorijem Potiomkinem, która ma zadecydować o losach imperium.)
- 38. OUTLANDER XVIII wiek (W serialu „Outlander” podążamy za losami Claire Randall, zamężnej sanitariuszki wojennej, która w 1945 roku w tajemniczy sposób zostaje przeniesiona do roku 1743. Asymilacja w nowym otoczeniu nie jest dla Claire łatwa. Zostaje zmuszona do poślubienia Jamiego Frasera, młodego, szlachetnego i romantycznego szkockiego wojownika. Historia wydaje się błaha i pasująca do pierwszego lepszego romansidła – a jednak nie ma z tym za wiele wspólnego, to wspaniałe ukazanie historii Szkocji między innymi podczas walk o niepodległość Koronie Brytyjskiej. Zlepek wydarzeń, trzymający w napięciu od sezonu do sezonu – Dla mnie najlepszy serial historyczno-kostiumowy jaki dotychczas powstał)
- 39. POLDARK WICHRY LOSU XVIII wiek (Ross Poldark powraca z amerykańskiej wojny do Kornwalii, gdzie nic nie jest takie jak przed jego wyjazdem.)
- 40. PIRACI XVIII wiek (Brytyjczycy chcą odzyskać swoją dawną kolonię, New Providence. Piraci, na czele z Kapitanem Flintem, walczą o przetrwanie nie tylko z najeźdźcą, ale także między sobą.)
- 41. SKAZANI NA BANICJĘ XVIII wiek (Brytyjscy skazańcy zostają wysłani do australijskiej kolonii karnej. Na drugim końcu świata próbują rozpocząć nowe życie i nauczyć się panujących tam reguł.)
Nowy, lepszy świat… Tak miała wyglądać Ameryka. Ostatecznie skończyło się na bestialskich przejęciach ziem Indian, ludów tubylczych, zamieszkujących tereny dzisiejszej Kanady, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej od tysięcy lat. Do tamtego okresu przenosimy się między innymi dzięki pierwszym z listy. Po przygodach np. z walecznymi obrońcami Delfina Francji, oraz budowie Wersalu, wracamy do Ameryki dzięki, epickim serialom jak Outlander czy Piraci. Zresztą Outlander, należy do mojej czołówki seriali. Wyprodukowany z realistycznym rozmachem, pokazujący Szkocję w jej naturalnych barwach, losy szkockich bohaterów-uciekinierów, rozpoczynających nowe życie w Nowym Świecie, w którym miało być lepiej…
Wydawać by się mogło, że te 41 pozycji to już sporo materiału i nic więcej nie można wyciągnąć z filmoteki. No to klops, bo na ostatniej liście pojawi się jeszcze aż… szesnaście produkcji z bardzo wysokiej półki. W końcu przed nami między innymi okres II Wojny Światowej. Uwaga, znalazłem też miejsce na dwa polskie seriale. Bo im się należy, bo w tym okresie jesteśmy naprawdę nieźli!
- 42. WIKTORIA XIX wiek (Królowa Wiktoria wstępuje na tron Anglii w wieku 18 lat. Wychodzi za księcia Alberta i rodzi pierworodną córkę.)
- 43. WOJNA I POKÓJ XIX wiek (Adaptacja powieści „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja. Natasza, Piotr i Andrzej próbują ułożyć swoje życie podczas wojny Rosji z Francją.)
- 44. HRABIA MONTE CHRISTO XIX wiek (Edmond Dantes dostarcza list od Napoleona, w wyniku czego zostaje skazany na 18 lat więzienia. Gdy udaje mu się uciec, pragnie odzyskać narzeczoną i wziąć odwet za swoje krzywdy. I znowu mój ulubiony europejski aktor poprzedniego pokolenia :P)
- 45. ANGIELSKA GRA XIX wiek (Dwaj piłkarze z różnych środowisk nawiązują więź, dzięki której udaje się spopularyzować sport zarezerwowany dotąd tylko dla klasy wyższej.)
- 46. CHARITE XIX wiek (Pracownicy berlińskiego szpitala Charité na przełomie XIX i XX wieku są świadkami historycznych wydarzeń, takich jak odkrycia nowych szczepionek czy rozwój eugeniki.)
- 47. OSTATNI CAROWIE XX wiek (Na początku XX wieku w Rosji w społeczeństwie narasta atmosfera buntu. Car Mikołaj II opiera się jednak zmianom, co doprowadza do wybuchu rewolucji i końca jego dynastii.)
48. DOWNTON ABBEY XX wiek (Wielka Brytania w czasie burzliwych zmian społecznych jest tłem dla losów szlachty oraz służby żyjących we dworze Downton Abbey. Ten serial powoduje, że jeszcze bardziej marzę o podróży po Wyspach Brytyjskich, od miasta do miasta, od pałacyku po dworki – wybrać się w taką wielomiesięczną podróż w przeszłość)
- 49. ZAKAZANE IMPERIUM XX wiek (Historia polityka, który zarabia wielkie pieniądze z handlu alkoholem w czasie prohibicji oraz rządzi Atlantic City.)
- 50. REBELLION XX wiek (Historia trzech kobiet wpleciona w dramatyczne wydarzenia związane z powstaniem wielkanocnym, które wybuchło, aby wyzwolić Irlandię spod panowania brytyjskiego.)
- 51. THE CROWN XX wiek (Właściwie kto nie lubi śledzić losów rodziny królewskiej, królowej szczególnie tej która nadal żyje. )
- 52. PEAKY BLINDERS XX wiek (Thomas Shelby wraz z rodziną – starszym bratem Arthurem i ciotką Polly – dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w mieście. Budzący powszechny strach Peaky Blinders zawdzięczają nazwę noszonym przez nich czapkom z wszytymi żyletkami.)
- 53. KOMPANIA BRACI XX wiek (Losy Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA opowiedziane z perspektywy tych, którzy przeżyli drugą wojnę światową.)
- 54. CZAS HONORU XX wiek (Losy grupy młodych polskich oficerów – tzw. „cichociemnych” skoczków – zrzuconych na teren okupowanej Polski w czasie II wojny światowej.)
- 55. WOJENNE DZIEWCZYNY XX wiek (Opowieść o trudnych latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych Polek. Marysia, Ewka i Irka to bardzo młode dziewczyny, które na progu swego dorosłego życia dostały od losu wojnę – jedną z najstraszliwszych, jakie nawiedziły ich kraj.)
- 56. PACYFIK XX wiek (Prawdziwa historia trzech żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którzy walczą z Japończykami na wyspach Pacyfiku podczas II Wojny Światowej.)
- 57. CZARNOBYL XX wiek (Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy.)
Wiem, nie mało. Uprzedzam, żeby nie traktować mnie jak świra, który spędza czas jedynie na oglądaniu seriali. To jest zbiór z ostatnich 10 lat!
Moim zdaniem najlepsze seriale to właśnie seriale historyczne. Seriale wyżej wymienionych gatunków od lat przyciągają i przyciągać będą. Przy obecnym dążeniu do kosmicznych podbojów, nasze pokolenie wie, że więcej wyciągnie z historii niż z przyszłości w gwiazdach, która kiedyś pewnie nadejdzie – ale dzisiaj jest oparta jedynie na przypuszczeniach, marzeniach i szczątkach informacji. Odcinkowe historie z wspaniałymi kostiumami, pięknymi widokami, świetną grą aktorską, przedstawiające wydarzenia autentyczne i zupełnie zmyślone to ciekawy sposób na jesienno zimowe wieczory. I uwierzcie, jeżeli chociaż trochę wciągnie Was fabuła, gwarantuję że będziecie przerywać serial celem wyszukania informacji o przedstawianych rodach, monarchach, artystach, papieżach i wojownikach. Wrócicie z pewną wiedzą, ale oglądanie stanie się przyjemniejsze. To taki pozytywny spojler 😛 Co więcej, po obejrzeniu kilku, kilkunastu powyższych seriali podróż do Florencji, Wenecji, Paryża, Londynu czy Szkocji może być jeszcze ciekawsza! No i ta muzyka… 20% mojej biblioteki na YouTubie to właśnie muzyka filmowa – uwielbiam!
Dobra, na koniec jednak wrzucę jeszcze swoje TOP 5, chociaż nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że lista ma swój ranking, bo ciężko było by mi wybrać na przykład ostatnią dziesiątkę.
- I. OUTLANDER
- (po dwóch sezonach kupiliśmy całą serię książek Diany Gabaldon, na podstawie których powstał serial)
- II. WIKINGOWIE
- III. DEMONY DA VINCI
- IV. DOWNTON ABBEY
- (okropny żal, że ten serial musiał się kiedyś skończyć, jak dla mnie mógłby trwać tyle co Klan)
- V. DYNASTIA TUDORÓW
Ucinam!
Źródło opisu pozycji: Filmweb.pl
Źródło poster: Google Grafika