Najwyższe palmy wielkanocne, a może nocleg w prawdziwym zamku? Pomysł na weekend
Jutro dla większości dzień wolny od pracy, a tym samym to okazja żeby jednak ruszyć się z domu i zobaczyć cząstkę naszego pięknego kraju. Co można zobaczyć w jeden dzień? Gdzie warto wybrać się z rodziną nawet kiedy na zewnątrz mróz nie odpuszcza? Przedstawiamy kilka propozycji Last Minute z województwa Śląskiego i Małopolskiego. Jako, że dzień krótki to i wycieczki na kilka godzin.
Mała wieś położona w powiecie Bocheńskim z niezwykle urokliwym rynkiem oraz jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Kościół św. Leonarda jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych budowli sakralnych w województwie. Świątynia powstała pod koniec XV wieku, ale łączona jest z połową XII wieku, kiedy to na miejscu pogańskiej świątyni miał stanąć drewniany kościółek. Wrażenie robi wnętrze kościoła, pokryte od podłogi po sufit polichromią figuralną i ornamentalną z różnych okresów. Lipnica Murowana to również zabytkowy kościół św. Szymona z Lipnicy oraz gotycki kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła z XV wieku. Ciekawa propozycja na jeden dzień wolny z możliwością poszerzenia wycieczki o dodatkowy punkt – Stary i Nowy Wiśnicz, położone 9 km na północ. Od -2 do 0 stopni. Pogodnie, okresami zachmurzenie przejściowe.
Ruiny zamku jak większość zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, leżą w systemie Orlich Gniazd. Pierwotnie zamek z XIII wieku był drewnianym grodem, dopiero za czasów panowania Kazimierza Wielkiego przerodził się w murowaną warownię na szlaku z Lwowa do Wrocławia. Dzisiejsze ruiny odzwierciedlają wygląd zamku z końca XVII wieku kiedy to wycofujące się wojska szwedzkie splądrowały większość zamków na ziemiach Polskich. W pobliżu oczywiście znajduje się Piaskowa Skała oraz ruiny zamku w Bydlinie. Przewidywalna temperatura: Od -3 do -1 stopnia. Zachmurzenie całkowite.
Pozytywnie zaskoczyła nas ta mieścina w zeszłym roku. Już na wstępie przy wjeździe do miasta wita przyjezdnych „Mały Wawel„, mini kopia krakowskiego zamku. Mieści się tu Muzeum Ziemi Suskiej z zbiorami historyczno-etnograficznymi, obrazującymi tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich o Żywieckich. W obrębie zamku znajduje się mały park barokowy i ogród z ruinami oranżerii. Sucha Beskidzka to też mała perełka turystyczna Suskiej ziemi. Miejsca warte zwiedzenia to po zamku również drewniana karczma „Rzym” z XVIII wieku, przyrynkowy „domek ogrodnika”, galicyjski budynek stacji kolejowej, drewniane dworki ważnych mieszkańców miasta na ulicy Mickiewicza, murowany budynek browaru dworskiego z 1800 roku, mini skansen taboru kolejowego, oraz kaplica Konfederatów Barskich na górze Jasień nad zamkiem z II połowy XVIII wieku. Przewidywalna temperatura: Od -1 do 0 stopni. Pogodnie, okresami zachmurzenie przejściowe.
To rzut beretem na południowy zachód od Krakowa. Jedyna w swoim rodzaju z zachowaną XIX-wieczną małomiasteczkową zabudową. Pochyły Rynek otoczony jest przez parterowe, drewniane domy odbudowane po pożarze miasteczka z 1869 roku. W jednym z domów znajduje się Izba Regionalna prezentująca eksponaty związane z codziennym życiem dawnych mieszkańców tych terenów. Nad miasteczkiem górują ruiny średniowiecznego zamku który pełnił strategiczną rolę ochrony granicy między ziemią krakowską a Księstwem Oświęcimskim. 50 metrów od Rynku znajduje się kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Zbudowany w 1336 roku początkowo gotycki, został przebudowywany w XVI wieku oraz pod koniec XIX-tego. Przewidywalna temperatura: Od -2 do -1 stopnia. Zachmurzenie całkowite z możliwymi przejaśnieniami.
WYGIEŁZÓW, ZAMEK LIPOWIEC I NADWIŚLAŃSKI PARK ETNOGRAFICZNY
Zabudowania skansenu pokazują tradycję i kulturę mieszkających kiedyś na tych terenach Krakowiaków Zachodnich. Bardzo ładnie i z wielką dbałością o szczegóły zrekonstruowano budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe z XVII-wiecznym kościołem z Ryczowa oraz XVIII-wiecznym dworem z Drogini. W skansenie znajduje się ponad 25 obiektów gospodarczo-rzemieślniczych. Dużą zaletę skansenu jest położenie u stóp wzgórza Lipowiec z malowniczymi ruinami średniowiecznego zamku, na który warto też wejść. Skansen i Zamek otwarte w dniu 6 stycznia od godziny 8 do 15, cena za bilet normalny 17zł ulgowy 9zł. Przewidywalna temperatura: Od -3 do -1 stopnia. Zachmurzenie całkowite.
Pisaliśmy już o tym rozległym pustynnym terenie. Po co jechać na pustynię skoro spadł śnieg? Dobre pytanie. Ale zobaczyć z miejsc widokowych tereny usiane cienką warstwą śniegu, tereny tak naprawdę piaszczyste – robi wrażenie. Luźna propozycja na spacer bądź nawet na rodzinną przejażdżkę rowerową. Przewidywalna temperatura: Od -3 do -1 stopnia. Zachmurzenie całkowite.
PIERŚCIEŃ JEZIORA GOCZAŁKOWICKIEGO
To propozycja dla zmotoryzowanych. Kilka interesujących miejscowości i miejsc położonych nad jeziorem to również dobry plan na zagospodarowanie dnia jutrzejszego. Wisła Mała z drewnianym kościołem pw. Św. Jakuba Apostoła Starszego z końca XVIII wieku. Miasto Strumień z rokokowym Ratuszem z 1628 roku, Sanktuarium pw. Św. Barbary z końca XVIII wieku, z zwracającym na siebie uwagę Posągiem Matki Boskiej na słupie z 1866 roku oraz popadający w ruinę zamek z parkiem oraz budynkami folwarcznymi. Kościół św. Józefa w Zabrzegu oraz rozległy Rezerwat Przyrody Rotuz. Na koniec Zapora nad Jeziorem Goczałkowickim oraz Park przypałacowy w Pszczynie. Przewidywalna temperatura: Od -3 do 0 stopni. Zachmurzenie całkowite.
Tarnowskie Góry mają w swoim turystycznym menu coraz więcej atrakcji, my polecamy (bardziej Basia) 600-set metrowy fragment najdłuższej w Polsce sztolni odwadniającej. Uznana za pomnik historii trasa, znajduje się pomiędzy szybami Ewa z 1826 roku i Sylwester z 1828 roku. Cała wycieczka odbywa się łodziami w wąskich korytarzach wykutych w skale dolomitowej przy nieostrym świetle migocących lamp. Warto również podjechać do Zabytkowej Kopalni Srebra jeśli starczy czasu. Przewidywalna temperatura: Od -2 do 1 stopnia. Zachmurzenie całkowite, okresami przejaśnienia (ale to jest pod ziemią, ubierzcie się ciepło :))
GÓRA ŻAR
A może by tak rzucić wszystko i zobaczyć góry? Niewielka (761 m n.p.), ale inna niż wszystkie góra z części Beskidu Małego. Na szczycie znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej okazałych rozmiarów – 650m na 250m. Na szczyt można wyjechać kolejką linowo-terenową podobną do tej na Górze Parkowej w Krynicy Zdrój, by z góry podziwiać panoramę Jeziora Żywieckiego oraz Pasma Magurki Wilkowickiej. Na terenie góry Żar funkcjonują trasy narciarskie z wyciągami, a pod górą Elektrownia z wydzieloną częścią dla zwiedzających. Przewidywalna temperatura: Od -2 do 1 stopnia. Zachmurzenie całkowite.
Można też usiąść w domu pod ciepłym kocem i planować weekendy, podróże i wycieczki na cieplejsze dni kwietnia, maja i czerwca. Podzielcie się z nami, Waszymi propozycjami – a może już byliście w wyżej wymienionych miejscach? ps. również dziękujemy za udostępnienie zdjęć Klaudii Babraj z Zamku Lipowiec