Słowacja: co trzeba mieć w aucie podczas kontroli Policyjnej #Cykl Wakacyjny
Wakacje, ach te wakacje. Chciałoby się być w tym czasie wszędzie, ale nie zawsze przecież można. Co więc wtedy? Jakiś wypad za miasto, podróż po Polsce, a może wyjazd do kraju sąsiadującego z Polską? Czemu nie?! Jednak zanim zaplanujesz urlop gdzieś za granicą pamiętaj, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami i przepisy czasem nie obowiązujące u nas, mogą przysporzyć Ci wiele kłopotów za granicą.
SŁOWACJA
Polacy (to my!) najczęściej przez Słowację przejeżdżają niż do niej jeżdżą – nie doceniamy południowych sąsiadów, a przecież tam tyle pięknych zamków, miasteczek i plenerów w sam raz na tygodniowy urlop. Słowacja to kraj tranzytowy, wjeżdżamy w Chyżnem by wyjechać po kilku godzinach w Komarnym lub Hornie, jadąc w kierunku ciepłego Balatonu lub idealnego dla turystów Budapesztu. Chcąc więc udać się samochodem na południe, w kierunku wspomnianych miejsc, lub chcąc odwiedzić kraje bałkańskie, należy zapoznać się z przepisami jakie będą Cię obowiązywać w pierwszym etapie zagranicznej przejażdżki.
Muszę przyznać Słowacy są rekordzistami pod kątem przepisów i wymaganych rzeczy, jakimi należy doładować samochód. To jak wyliczanka, która w naszym kraju nawet śmieszy. Ale! Bezpieczeństwa nigdy za dużo. Aktualizacja 17.12.2019
Tak więc pamiętaj, wjeżdżając na Słowację przenigdy, ale to przenigdy nie przekraczaj wirtualnej granicy bez:
WYBIERASZ SIĘ NA FERIE LUB URLOP? ŁAP OD NAS 100zł na pierwszą podróż z AIRBNB – Rozdajemy kupony po 100zł na Ferie 2020!
kliknij w logo poniżej i skorzystaj z kuponu
APTECZKA
To są dopiero cyrki. Kompletując apteczkę za pierwszym razem, przeszło nam przez myśl czy aby szybciej nie przejedziemy nad Balaton przez Czechy :P. Zobacz sam:
- gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm – 10 sztuk,
- roztwór dezynfekcyjny Ajatin – jodyna 50 ml – 1 szt.,
- ustnik do sztucznego oddychania – 1 szt.,
- folia izotermiczna – 1 szt.,
- chusta trójkątna – 2 szt.,
- rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe – 1 para,
- chusta foliowa 20 x 20 cm – 1 szt.,
- plaster, szeroki 1,25 cm – 1 szt.,
- bandaż sterylny – 4 szt.,
- kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm – 1 szt
- kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm – 1 szt
- opaska gumowa 70 cm – 1 szt.,
- opaska elastyczna 6 x 4 cm – 1 szt.,
- plaster opatrunkowy 8 x 4 cm – 10 szt.,
- agrafki – 4 szt.,
- nożyce – 1 szt.,
- plastikowy pojemnik apteczki do transportu – 1 szt.
TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY
Sprawny oczywiście (sprawdź przed wyjazdem). Może to zabrzmi naiwnie, ale spróbuj też rozłożyć trójkąt – prawidłowo. W sytuacjach kiedy musisz zatrzymać samochód w niebezpiecznym miejscu, narzędzie to, powinno być ustawione sprawnie by nie powodować niepotrzebnego zagrożenia.
ZAPASOWE BEZPIECZNIKI
To wcale nie takie głupie, paczka bezpieczników w Polsce kosztuje od 4 do 20zł (ostatnio szukałem powodu nie działających świateł przednich, wymieniłem wszystkie bezpieczniki. Kto by się spodziewał, że żarówki mogą się spalić w tym samym czasie).
KOMPLET ZAPASOWYCH ŻARÓWEK
Oj tak! Przydatny gadżet nawet w Polsce. Po co szaleć, szukając stacji z taką żarówką która właśnie się spaliła, przepłacając do tego jeszcze kilkukrotnie, skoro można udać się do sieciówek typu Auchan, Carrefour lub innych i znaleźć odpowiedniki za śmieszne pieniądze. Dla nas samochód ma jeździć, więc jakoś bardzo nie znamy się na mechanice, jakże duże zdziwienie pojawiło się na naszych twarzach kiedy musieliśmy zaopatrzyć się w zestaw – tyle rodzajów, tyle oznaczeń. Pomijam już fakt, że wymiana niektórych z nich, graniczy z cudem.
Głównym kryterium podziału żarówek jest ich przeznaczenie, tzn. do jakiego podzespołu są stosowane. W ten sposób wyróżniamy żarówki reflektorów głównych, żarówki lamp kierunkowych, tylnych, bocznych, obrysowych i dodatkowych oraz żarówki lamp przeciwmgielnych (halogenów).
- Reflektory główne: H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 (halogenowe) D2S, D2R, D1R (ksenonowe)
- Lampy kierunkowe: P21W, PY21W, W5W, R5W
- Lampy tylne: P21W, P21/5W
- Lampy boczne: W5W, R5W
- Lampy obrysowe i dodatkowe: R5W, P21/5W, W5W, C5W
- Lampy przeciwmgielne (halogeny): H3, H4, H11, H15
PODNOŚNIK SAMOCHODOWY oraz KLUCZ DO DEMONTAŻU KÓŁ SAMOCHODOWYCH
Z tym chyba nie ma problemu, praktycznie każdy samochód jest wyposażony w taki bajer. Inna bajka, żeby wiedzieć gdzie konkretnie należy umocować podnośnik, zapoznając się wcześniej z sposobem jego używania. Przecież na kursie nikt nie pokazał jak wymienić koło (lub kół czego jesteśmy żywym przykładem, ale tej historii, z policją w tle nie zdążyliśmy jeszcze opisać )
KOŁO ZAPASOWE
Nie bez przyczyny dodajemy koło jako osobną kategorię poza tą wyżej, chociaż sprawa dotyczy tego samego wydarzenia. Przed wyjazdem sprawdź, czy aby Twoje koło nadaje się do wymiany. Przekonaliśmy się już nie raz, że koło nieużywane może po prostu stracić na wartości – uszczuplając się o utratę powietrza. Jednak na tą sytuację zawsze jest rozwiązanie – sprzęt którego o dziwo nie wymagają Słowacy – pompka nożna. Tylko proszę Cię, naoliw wcześniej mechanizmy, by nie budzić mieszkańców w środku nocy.
LINA HOLOWNICZA
Niestety pleciony sznur nie wystarczy. Atestowana linka elastyczna to odpowiedni wybór i najlepiej schowana w łatwo dostępnym miejscu. By przymocować linę musisz odnaleźć odpowiedni hak, w nowszych samochodach znajdziesz go w zestawie z kluczem do wymiany kół.
KAMIZELKI ODBLASKOWE DLA KIEROWCY I PASAŻERA W „KABINIE”
W przypadku kamizelek, zakładam że już je posiadasz, w końcu i w Polsce wymaga się dodatkowego stroju w samochodach, na wypadek niezamierzonego postoju na drodze. Nie ma znaczenia skąd masz kamizelkę i czy są na niej jakieś napisy, my akurat mamy z Śląskich FotoDay’ów najważniejsze by były odblaskowe.
I jeszcze jedno…
OPŁATY
Przyzwyczailiśmy się już do faktu, że wybierając się gdziekolwiek samochodem należy ponieść dodatkowe koszty poza napełnianiem baku. Musisz więc pamiętać, że autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Nawet jeżeli nie zamierzasz przemieszczać się w ten sposób to i tak trafisz na kilka odcinków, za które opłatę musisz ponieść. Dlatego na granicy zaopatrz się w Wniety, które są łatwo dostępne na stacjach benzynowych lub w specjalnie do tego przeznaczonych budkach.
Najtańsza winieta dla samochodów osobowych do 3,5 tony na Słowacji kosztuje 10 euro i obowiązuje 10 dni wraz z dniem wykupu winiety. Oprócz niej możemy również zakupić winietę 30 dniową za 14 euro. Jest też roczna, teoretycznie najbardziej opłacalna, ale pod warunkiem, że planujesz z wyprzedzeniem i już dzisiaj wiesz, że spędzisz na Słowackich drogach co najmniej 120 dni, ponieważ kosztuje ona 50 euro. Winiety kupisz on-line bezpośrednio na tej stronie.
AKTUALIZACJA 2019
Właściwie nie przypisuję tej „nowości” do roku obecnego a do 1968… Przy czym co innego przepisy, a co innego życie i strefa komfortu podczas podróżowania po kraju południowych sąsiadów. Dokładnie chodzi o „Konwencję Wiedeńską” z wspomnianego roku. Według konwencji, podróżując poza krajem zarejestrowania swojego samochodu wystarczy, że posiadamy wyposażenie wymagane w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Więc z wyżej wymienionych tak naprawdę wystarczy kamizelka odblaskowa, gaśnica i trójkąt. Ale czy warto wdawać się w dyskusję z policjantem, nieznającym treści konwencji? A nawet jeśli, to czy brak np. apteczki jest bezpieczny? Czy warto kupować żarówki w euro lub innej walucie zamiast w naszych „peelenach„? To już zostawiam do osobistej decyzji.
Mimo tych wszystkich przeciwności, nie warto ryzykować. Zasłyszeliśmy już o legendarnych mandatach od 50 do 500 Euro płatnych… na miejscu. Aha i nie przekraczaj prędkości!
Mandat możesz otrzymać również za dość nietypowe, z naszego punktu widzenia, przewinienie. Dotyczy ono zbyt małej widoczności, jaką dysponuje kierowca samochodu podczas gdy do przedniej szyby przymocowany jest uchwyt na urządzenie GPS , telefon, lub kamerkę (sic!).
SKORZYSTAJ Z KUPONU 100zł na PIERWSZĄ PODRÓŻ Z AirBnb – kliknij w grafikę i ciesz się tańszym wypoczynkiem
w najładniejszych apartamentach Europy
Wpis realizowany w ramach cyklu #PodróżowaćNajlepiej „Wakacje u sąsiadów – jak się przygotować do podróży”. Niektóre formy mogą się powtarzać.
Zobacz również:
Zgodnie z konwencją wiedeńską, o której się dużo mówi w kwestii przepisów na Słowacji – teoretycznie musisz mieć w samochodzie takie wyposażenie jakie obowiązuje w Twoim kraju. Temat jest o tyle problematyczny, że my zawsze dmuchamy na zimne. I chcąc podróżować dla wypoczynku nie tylko fizycznego ale i psychicznego unikamy sytuacji stykowych – a „tłumaczenie” nie mam bo nie muszę słowackim stróżom prawa, wlicza się w tą strefę komfortu 😛
A co jeżeli fabrycznie auto nie posiada koła zapasowego ?
Jak już są tacy skrupulatni to powinni dodać przewody startowe.
Hmmm dobre pytanie. Nie chcę się mądrzyć bo jest to kwestia do sprawdzenia, ale wydaje się że wyposażenie fabrycznie w jakimkolwiek przypadku nie odzwierciedla przepisów danego kraju.
A jeśli nie mam koła zapasowego tylko na wyposażeniu fabrycznym zestaw naprawczy/ spręzone powietrze z uszczelniaczem/?
Teoretycznie nie musi być plastikowy
sami posiadamy materiałowy (piórnik) przy czym jest dwa razy większy niż plastikowy (a ten drugi też posiadamy, gdzie akurat trzymamy żarówki 😛 ). W apteczce musi być takie wyposażenie jak w zestawieniu wyżej, brak jakiejkolwiek z tych rzeczy przy upierdliwym policjancie może słono kosztować…
pojemnik do apteczki musi być plastikowy ? Jak mam apteczkę spelniającą norme DIN z ustnikami i jodyną to nie wystarczy ? niestety opakowanie nie jest plastikowe