Zamek w Będzinie – królewska twierdza na Szlaku Orlich Gniazd
Średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Odwiedziliśmy ją z początkiem tego roku i zapisała się do naszej księgi zamków, które musimy zobaczyć. Choć nie znajduje się bezpośrednio w „plądrowanych” przez nas terenach Małopolski i Podkarpacia, położony jest w bliskiej odległości od Krakowa co stawia go na pozycji miejsc zaliczających się do Krakowskiego Przedsionka. Niegdyś leżał na ziemiach Małopolski granicząc z Śląskiem odebranym przez Czechów.
Zamek Królewski w Będzinie został wzniesiony w średniowieczu przez Kazimierza Wielkiego i zalicza się do najbardziej wysuniętych na zachód zamków w systemie Orlich Gniazd. Historia fortyfikacji wybudowanej nad rzeką Przemszą sięga początków IX wieku. Już wtedy na Górze Zamkowej wzniesiono gród należący do plemienia Wiślan. Gród był wielokrotnie rozbudowywany zmieniając pierwotne znaczenie palisady na rzecz założenia cmentarza wczesnochrześcijańskiego z XII wieku. Osadnictwo rozwijało się na południowym stoku wzgórza choć dzisiaj nie jest już tak bardzo widoczne.
Wbrew rozpowszechnionym opiniom Tatarzy nie zdobyli grodu, mimo iż odkryto ślady spalenizny w wale grodu, obecne badania potwierdziły, że pochodzi ona z lat wcześniejszych. W drugiej połowie XIII wieku z polecenia Bolesława Wstydliwego wybudowano na zboczu grodu kamienną wieżę, istniejącą do dziś. Kazimierz Wielki nakazał dobudować do niej w latach 40tych XIV wieku zamek, który składał się początkowo z zamku górnego oraz dolnego z bramą wjazdową od strony północnej. W obecnych czasach w najlepszym stanie zachował się jedynie górny zamek, a po dolnym pozostały jedynie fragmenty murów. Budowa zamku miała na celu ochronę granicy po utracie Śląska w 1348 roku, której linia przechodziła u podnóża zamku, wzdłuż rzeki Czarnej Przemszy.
Obecnie na zamku znajduje się Muzeum Zagłębia. Cena za wejście do środka i na wieżę: 17zł
Zachęcamy również do odkrycia naszych tekstów o zamkach, dworkach i ciekawych miejscach w bliskiej odległości od Krakowa, poświęconych „Krakowskiemu Przedsionkowi”. Jest to trzeci tekst z serii luźnych wpisów: Odpocząć od wielkich miast chociaż na chwilę, gdzie Małopolska podaje rękę Śląsku. W ten sposób chcemy zachęcić Was do podróżowania po swoim regionie, odkrywania ciekawych miejsc w Małopolsce i na Podkarpaciu (oraz gościnnie na Śląsku).