Pustynia Błędowska – największa pustynia w Europie na wyciągnięcie ręki!
Już w czasach szkolnych dużym zaskoczeniem była informacja, że w Polsce też mamy pustynie. Może nie tak rozległe i śmiercionośne jak Sahara czy Gobi, ale są i przyciągają całkiem sporą grupę osób, szukających nietypowych wrażeń poza miastem. Jazda na quadach, paintball w surowych warunkach, wycieczki fakultatywne i tematyczne, pikniki rodzinne, sesje ślubne – wszystko inne niż gdziekolwiek.
Najbliżej od Krakowa, na południu naszego kraju, położona jest Pustynia Błędowska. Ogromnych rozmiarów, jak na warunki europejskie i największy w Polsce obszar piasków lotnych. Powierzchnia licząca ponad 33km2 rozciąga się od Błędowa w województwie śląskim (bardziej zalesione tereny) po miejscowość Klucze, już w Małopolsce. Pustynia otoczona na brzegach gęstymi lasami, z przepływającą przez środek rzeką Białą Przemszą i po części porośnięta już wierzbą kaspijską, nadal stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, który przyciąga liczne grupy turystów nie tylko z Polski, co się chwali. Ponoć kiedyś, kiedy Błędowska nie była aż tak zarośnięta, można było zaobserwować zjawiska fatamorgany, szczególnie kojarzonej z klimatem afrykańskich obszarów piaskowych. Poprzez załamywanie się światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, człowiek doświadczał miraży – czyli widział rzeczy, które nie istnieją.
Jest to miejsce dobre na spacery, szczególnie latem w ciepłe słoneczne dni. Od Krakowa przyjechać tu można przez Olkusz wybierając dwa ciekawe punkty widokowe. Pierwszy najbliżej stolicy Małopolski – na wzniesieniu Czubatka, w miejscowości Klucze, a drugi od północnej strony, z rozciągającą się panoramą bardziej zalesionej części Pustyni – punkt widokowy Dąbrówka w miejscowości Chechło, który wybraliśmy. Jadąc od strony Górnego Śląska proponujemy zatrzymać się w Kuźnicy Błędowskiej (samochód najlepiej zostawić przy stawie rybnym) i podążać wzdłuż rzeki Białej Przemszy, a po około 3-4 kilometrach odbić w prawo lub lewo (oczywiście jeśli korytarz rzeki na to pozwoli) wychodząc na otwarta przestrzeń Pustyni Błędowskiej.
Wybierając to miejsce na weekendowy wypad za miasto na jeden dzień można też zorganizować spacer według wytyczonych dwóch ścieżek dydaktycznych. Pierwsza, o długości około 3 km, oznaczona kolorem niebieskim na tablicach informacyjnych, to ścieżka po Pustyni Błędowskiej. Rozpoczyna się w Kluczach, prowadzi przez fragmenty lasu mieszanego, z rzadko spotykaną florą i fauną, piaski pustyni i lekkie wzniesienia, a kończy się nad Białą Przemszą. Druga – krótsza – czarna, po Ziemi Kluczewskiej (ok. 1,5km). Obejmuje tereny stawów Czerwonego i Zielonego, po obrzeżach Pustyni Błędowskiej, podnóże Rudnicy i wzgórze Czubatka – to dla bardziej ambitnych.
Niby nic specjalnego, ale przez chwilę można poczuć się, jak w innym kraju, na innym kontynencie. Trzeba wykorzystać możliwość zobaczenia rozległych piasków, zanim pustynia całkiem zarośnie. Jest to wielce prawdopodobne. Kto chętny na podróż poprzez piaski do zielonej oazy lasów na obrzeżach? My!
Byliśmy raz, będziemy i drugi. Na pewno w 2016 roku.