Rodzinnie do Niedzicy – weekend z pomysłem dla dzieci
Niedzica – wszystkim kojarzy się z górami, zalewem oraz z najbardziej rozpoznawalnym miejscem położonym w obrębie Jeziora Czorsztyńskiego, kilka kilometrów od granicy z Słowacją – Zamkiem Dunajec.
To zdecydowanie jeden z najciekawszych zamków po Polskiej stronie Spisza, a także jedna z najważniejszych warowni w polskich Karpatach. Zbudowany został na wapiennym wzniesieniu, ponad 80 metrów nad poziomem Dunajca. Rzeki obecnie w tym miejscu już nie ma. Ten odcinek pod koniec lat 90tych został zmieniony w zalew Czorsztyńsko-niedzicki, a w znacznym stopniu do zalania tych terenów przyczyniły się przechodzące przez Polskę wielotygodniowe opady deszczu i powódź tysiąclecia, napełniając zbiornik szybciej niż się tego spodziewano w roku 1997.
Zamek jest znakomitym przykładem warowni górskiej. Zarówno ten, jak i zamek w Plawcu oraz Starej Lubowni był węgierską strażnicą i warownią na granicy Polski. Gdy zamek przestał spełniać funkcje obronne stał się rezydencją wiejską. Do najstarszych części zamku należy gotycki zamek górny. Ta część pochodzi z okresu panowania rodu Berzeviczych. Do niego należy najokazalsza i największa wieża obronna zamku. W roku 1470 po śmierci ostatniego przedstawiciela roku Berzeviczych Jana Schwarza zamek przeszedł w posiadanie żupana spiskiego Emeryka Zapoly. Powiększył go znacznie poprzez dobudowanie zewnętrznych murów obronnych wraz z basztami. Królewski ród Zapolyich nie władał zamkiem długo, ponieważ już w 1507 r. szwagierka Emeryka i matka późniejszego króla Węgier Jana, sprzedała zamek. Kolejnym właścicielem zamku stał się Andrzej Horvath. Następne lata dziejów zamku są bardzo tragiczne i burzliwe, jest to niewątpliwie związane także z ówczesną sytuacją Węgier. Po klęsce wojsk węgierskich w bitwie z Turkami pod Mochaczem, doszło do rozpadu państwa węgierskiego i wojny domowej. W wyniku działań wojennych zmieniali się kolejni właściciele zamku. W roku 1529 zamek został podarowany przez króla Węgier Jana Zapolyię polskiemu magnatowi Hieronimowi Łaskiemu. Był to dar za odniesione zasługi. Łaski słynący z hulaszczego życia szybko pozbył się zamku. Zamek wrócił w ręce Horvathów, a nowym właścicielem został Jan Horwath…
W okresie dobrych czasów zamku odnaleźć można też inną o wiele ciekawszą i równie tajemniczą jak „Złoty Pociąg” historię. Dotyczy dość nietypowych związków rodzinnych byłych właścicieli zamku z szlacheckim rodem Inków z Ameryki Łacińskiej. To historia testamentu, wojny z Hiszpanami, morderstw i ciągłej ucieczki przed prześladowcami, aż do momentu ujawnienia tajemnicy i ponownego jej ukrycia.
Na zamku w niedzicy oraz w jego okolicach kręcono również jeden z najlepszych seriali XXI wieku – Wiedźmin. Jezioro w serialu zostało podmienione za gęsty las między dwoma zamkami.
Ten kierunek to nasza propozycja z kategorii „szybki weekend” jako idealne rozwiązanie dla całej rodziny, szczególnie z dziećmi. Nieopodal zamku znajduje się malowniczy Park Miniatur Zabytków Podtatrza. Choć rozmiarem nie można porównywać tej atrakcji do Minimundusa z Klagenfurtu, to jest to jedyny w swoim rodzaju park, z naszymi regionalnymi zabytkami sakralnymi, zamkami, wiejskimi zabudowaniami oraz wieloma, ważnymi zabudowaniami historycznymi. Niesamowita sprawa! Wszystkie zostały przygotowane w skali 1:20.
Park otwarty jest w sezonie od 1 maja do 31 października
Ceny:
Bilet normalny – 12zł
Bilet ulgowy – 10zł
Od roku 2015 do atrakcji Parku Miniatur dołączyły również nowe inwestycje, jak Planetarium w cenie 5zł za wejście, Park Linowy – Trasa Janosika (wymagająco i ekstremalnie – 25zł), i pierwsze w Polsce interaktywne kino… 13D (wstęp 10zł).
Więcej o Zamku w Niedzicy u źródła: http://www.zamek-w-niedzicy.pl/
Już wiesz gdzie kręcono serial Wiedźmin?