Nasze propozycje ośrodków narciarskich w Polsce – TOP 5!
Tym razem całkowicie z innej beczki. Stwierdziliśmy że warto przygotować zestawienie najciekawszych ośrodków narciarskich według nas. Choć w ciągu ostatnich dwóch sezonów zimowych nie mieliśmy możliwości (i zdrowia :P) by cieszyć się śniegowym szaleństwem na stokach, tak w tym roku planujemy wrócić do zabawy, która chyba jest najlepszą rozrywką w okresie zimowym.
Basia wierna dwóm deskom od zawsze, z dużą łatwością pokonuje duże i średnie stoki, nie zwracając uwagi na warunki i jakość przegotowanych tras. Próbowała za moją namową przygody z snowboardem, ale jak się okazało to nie jest to… Ja pierwszy raz zjechałem ze stoku na nartach. Żeby było trudniej, w lato, a miejscem próby wcale nie był ośrodek czynny cały rok w wysokich Andach czy Himalajach, a… Dolomity Sportowa Dolina Bytom. Tak więc zjazd odbył się na twardym i zraszanym igelicie. Sądziłem, że jest to proste, przecież Małysz skakał i zjeżdżał, żadna filozofia. Wypożyczyłem narty, zarzuciłem na ramię jak rasowy narciarz i udałem się w kierunku niedużego wzniesienia. Na górze założyłem narty na nogi i nie zastanawiając się co zrobić żeby przeżyć, wbiłem kijki w podłoże i sruu… W połowie trasy, przy prędkości, której nie spodziewałem się osiągnąć (jechałem jak to się mówi na krechę), spróbowałem skręcić, lekko, kijkami… jak się pewnie domyślacie na tym skończyła się moja przygoda z nartami Upadek był bolesny, szczególnie że miałem na sobie krótkie spodenki i polówkę, a igelit wcale nie był taki miękki jak dywan, raczej twardy i ostry jak grabie plastikowe.
No ale czego się nie robiło na wycieczkach klasowych. Podejście drugie nastąpiło już zimą, w prawdziwym ośrodku narciarskim – Krynica Azoty, na snowboardzie i tak też zostało. Niesamowitą frajdę można przeżyć jeżdżąc na jednej desce. Nauka skręcania, jazdy na krawędziach, utrzymanie równowagi aż w końcu hamowanie, nie z pomocą drzew czy siatek ochronnych, to był najlepszy czas. I wszystkim zastanawiającym się nad wyborem pierwszej lub drugiej opcji, polecam Snowboard (Basia się pewnie nie zgodzi).
Do rzeczy! Wybraliśmy dla Was ośrodki, które charakteryzują się różnorodnością i trudnością tras, dogodnym dojazdem i wygodnymi wyciągami na trasach. Nie wszędzie byliśmy, jednak opierając się na opiniach znawców, znajomych i osób z kręgów zimowych szaleństw, ufamy że wybraliśmy dobrze.
RANKING:
-
JAWORZYNA KRYNICKA
To ośrodek znajdujący się niedaleko Krynicy Zdrój, o której już pisaliśmy przy okazji szukania atrakcji miasteczka. Jaworzyna, po której wchodziliśmy (jeszcze się nie znając) szlakami od różnych stron, i nie przychodziło nam wtedy do głowy, że kiedyś ta dzika, gęsto zalesiona góra zmieni się w jeden z największych ośrodków sportowo-rekreacyjnych, po Polskiej stronie Doliny Popradu. Jedną z topowych zalet ośrodka jest nowoczesna kolej gondolowa, która „dowozi” narciarzy zimą i turystów latem na szczyt. Jaworzyna posiada aż siedem tras, w tym dwie rodzinne i dwie trudne. Ośrodek dysponuje rozwiniętą bazą gastronomiczną, noclegową i zaopatrzeniową. Bardzo blisko znajdują się mniejsze, położone praktycznie na granicy miasta, blisko centrum, dwa ośrodki Słotwiny i Czarny Ptok oraz wspomniane już Azoty.
Śnieg przez około 150 dni w roku
Długość tras zjazdowych: 8,3km
Wysokość 645 – 1114 m n.p.m.
Wyciąg otwarty od grudnia do kwietnia
Strona www: rel=”nofollow” www.krynica.pl
-
BIAŁKA TATRZAŃSKA
Miejsce głównie atrakcyjne ze względu na bliskość stolicy Tatr – Zakopanego najpopularniejszego wśród turystów miasta w Polskich górach. Jeżeli nie odstraszają Was tłumy na stokach, w kolejkach, na parkingach, czy wypożyczalniach, to jest to miejsce idealne. Kompleks składa się z trzech stacji narciarskich: Kotelnicy, Kaniówki i Bani. Poprzez współpracę między tymi ośrodkami, stworzone zostało miejsce szczycące się największymi i najnowocześniejszymi bazami narciarskimi w Polsce. Przepustowość, która pozwala skorzystać z ośrodków ponad 17stu tysiącom osób na godzinę, sama się obrania. Wygodnym rozwiązaniem jest wspólny karnet, który kupiony w kasie jednej stacji, jest ważny na dwóch pozostałych.
Dla rodzin z dziećmi bardziej poleca się wyciągi w Bani, jako spokojne i dostosowane do nauki dla najmłodszych i osób stawiających pierwsze „szusy” w narciarstwie. Dla bardziej wymagających, profesjonalnych narciarzy na pewno Kotelnica i Kaniówka.
Śnieg przez około 160 dni w roku
Długość tras zjazdowych: 14,7km
Wysokość 680 – 778 m n.p.m.
Wyciąg otwarty od grudnia do kwietnia
Strona www: www.bialkatatrzanska.pl
-
KORBIELÓW
To wieś przygraniczna położona w województwie śląskim w niedalekim sąsiedztwie z Żywcem, Milówką czy ciekawą turystycznie Zawoją. Ośrodek w porównaniu do dwóch poprzednich może się pochwalić już dużo dłuższymi trasami zjazdowymi oraz faktem, że góra Pilsko, na której położona jest stacja narciarska, po Kasprowym ma najwyżej osadzone trasy w Polsce. Również warunki śniegowe, uważane są w tym miejscu za najbardziej sprzyjające w okresie zimowym. Trasy zjazdowe pod Pilskiem zaopatrzone są w wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Gondola jak najbardziej wskazana na przyszłość.
Śnieg przez około 180 dni w roku
Długość tras zjazdowych: 14,7km
Wysokość 680 – 778 m n.p.m.
Wyciąg otwarty od listopada do końca kwietnia
Strona www: www.korbielow.net
-
SZKLARSKA PORĘBA
Uważana za jeden z największych ośrodków sportów zimowych w Sudetach Zachodnich. Dużym plusem, przez co znalazła się w naszym zestawieniu jest dostępność stoków w obrębie miasta. Kolejka linowa pod Szrenicą z szerokimi nartostradami i trasami dostosowanymi dla narciarzy z każdymi umiejętnościami. Szrenica to też tzw. Kompleks SkiArena, w którym znajdują się trzy kolejki linowe, w tym jedna 6-osobowa. Oferuje 12km tras z systemem ośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa. Trasy są różne, ale najbardziej może przykuć uwagę trasa ekstremalna, dająca uczucie satysfakcji najodważniejszym, trasa nazwana po prostu „Ścianą”, której nachylenie stoku sięga 50%.
Śnieg przez około 130 dni w roku
Długość tras zjazdowych: 12km
Wysokość 1362 m n.p.m.
Wyciąg otwarty od grudnia do kwietnia
Strona www: www.sudetylift.com.pl
-
SIENNA
To niewielka wieś położona w powiecie kłodzkim z wielką stacją narciarską docenianą przez polaków nie tylko z regionu Dolnego Śląska. Nowoczesny ośrodek narciarski powstał w 1996 roku. Poprzez dobre zaplanowanie szerokich tras i terenów oraz rozwinięty system sztucznego naśnieżania przez cały sezon zimowy, Czarna Górna na której zlokalizowana jest stacja, uważana jest za lidera w Sudetach. Ośrodek Czarna Góra leży w masywie Śnieżki i zachęca nie tylko bardzo dobrze przygotowanymi trasami, ale także okolicznymi atrakcjami Kotliny Kłodzkiej, Paczkowa i sąsiadującej góry Śnieżki.
Śnieg przez około 150 dni w roku
Długość tras zjazdowych: 10km
Wysokość 680 – 1214 m n.p.m.
Wyciąg otwarty od grudnia do kwietnia
Strona www: www.czarnagora.pl
Informacje aktualizowane: styczeń 2016