Retro stacja w Kasinie Wielkiej. Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce
Miejsce piękne a jednak pomijane bo nie po drodze, bo nie ma zamku ani nawet dworku. Ale… jest tu coś innego co od jakiegoś czasu, nieśmiało zaczyna nas interesować. Stacja kolejowa, która w okresie wakacyjnym przyjmuje pasażerów poruszających się CK Retro Kolejką z Nowego Sącza do Chabówki. Super sprawa!
Zacznę jednak od Śnieżnicy, u stóp której stacja kolei właśnie się znajduje, a turyści Kasinę kojarzą głównie z tą górą. Wybór najczęściej zimą argumentowany jest nowoczesnym stokiem narciarskim o długości ponad 1400 metrów oraz wyciągiem krzesełkowym (4 os.) o przepustowości 2400 os./h. Amatorzy białego szaleństwa mogą tu spokojnie spędzić udany weekend wykorzystując zimową aurę regionu, w którym zima często utrzymuje się do połowy kwietnia, czego dowodem jest pobliski Gruszowiec. Góra jakby wyrwana z Arktyki, jako pierwsza przyjmuje na siebie najzimniejszą porę roku i jako ostatnia wypuszcza ją z rąk ku zadowoleniu mieszkańców jak sądzę.
Stacja Narciarska Śnieżnica w Kasinie Wielkiej
Kasina Wielka 672, 34-741 Kasina Wielka
tel. 18 33-14-551Odległość od Krakowa – nieco ponad 60km
Stacja Kolei niedoceniona
Wpiszcie w wyszukiwarce „Atrakcje Kasiny Wielkiej” – powodzenia. Poza stokiem narciarskim według portali turystycznych, nie ma tu już nic godnego uwagi. No szkoda, że uważamy inaczej i postaramy się Wam to udowodnić. Najciekawsze atrakcje okolicy według portali wyskakujących w wyszukiwarce na pierwszych miejscach to: Opactwo Cystersów w Jodłowniku, nieczynna stacja narciarska w Porębie Wielkiej czy Wodospad Spad w Szczawie na rzece Kamienica.
Przystanek osobowy na stacji kolejowej leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym przez Karpaty, co ciekawe jest to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce na linii 104. Została otwarta w czasach CK Monarchii jako Stacja Austriackiej Państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej w 1884 roku z Czadcy do Husiatyna. Z budynkiem stacji wiąże się kilka ciekawostek. XIX-wieczne pomieszczenia stanowiły wiele razy scenerię dla znanych filmów historycznych: „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, „Katyń” Andrzeja Wajdy czy „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
Mało?!
To może przejażdżka retro koleją po malowniczych i spokojnych miejscowościach Beskidu Wyspowego? Już spotkanie „twarzą w twarz” z wielką lokomotywą buchającą szarym, gęstym dymem z komina robi wrażenie, dla nas przyzwyczajonych do kosmicznych kształtów pendolino czy wagonów kolei miejskiej.
W 2017 roku, podobnie jak w latach 2004 – 2008 oraz 2012 – 2016 kursują ogólnodostępne pociągi retro z parowozem i zabytkowymi wagonami rodem z austriackiej Galicji. Od 2015 roku pociągi retro jeżdżą w relacji przedłużonej do Kasiny Wielkiej właśnie. Zabytkowy tabor, do którego można wejść podczas postojów kolejki na stacjach, zapewnia Skansen w Chabówce.
Rozkład jazdy pociągów retro Chabówka – Kasina Wielka – Chabówka (parowozy.pl)
O Kasinie, nie Kasi
Początki powstania wsi Kasina, związane są z działalności Zakonu Cystersów ze Szczyrzyca, którzy za czasów króla Bolesława Wstydliwego otrzymali w ramach darowizny ziemie w okolicy. Rzeka Kasina w 1254 roku wymieniana jest jako granica nadanych przez władcę ziem. Pierwsza informacja o wsi pochodzi z czasów Władysława Jagiełły, który zdecydował się sprzedać miejscowość Andrzejowi Ratułdowi, przechodząc na własność królewską. Położona w Beskidzie Wyspowym, na wysokości 480 – 660 m.n.p.m między górami – Lubogoszczem, Śnieżnicą, Ćwilin i Wierzbanowską Górą, Kasina Wielka to również obszar, w którego okolicach miały miejsce działania obronne Kampanii Wrześniowej z udziałem 10-tej Brygady Kawalerii pułkownika Stanisława Maczka. 4 września 24-ty Pułk Ułanów wspomagany przez kompanię czołgów Vickers natarł z zaskoczenia na Niemców zdobywających wzgórza w rejonie Kasiny Wielkiej i Mszany Dolnej. Okres II Wojny Światowej w Kasinie, to również czas aktywnej działalności partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej oraz represji, którymi hitlerowcy karali w odwecie miejscową ludność, często paląc dziesiątki rodzin zamykanych w budynkach gospodarczych czy kościołach, lub wieszanych na słupach telegraficznych. Jak to miało miejsce według podań w naszej rodzinnej miejscowości Męcina.
Współczesna Kasina Wielka to malownicza, górska miejscowość, korzystająca na rozwoju turystyki w regionie. Poza historyczną stacją kolejową z końca XIX wieku, w której można dzisiaj również wynająć pokój gościnny, znajduje się również drewniany kościół pw. Św. Marii Magdaleny z 1624 roku wpisany do rejestru zabytków oraz będący w zaszczytnym gronie Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej. W okolicy również znajdziecie Cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej z mogiłami żołnierzy poległych podczas starć w okolicy Kasiny i Skrzydlnej. W Kasinie Wielkiej jak i w całych Beskidach amatorzy górskich wędrówek znajdą dla siebie odpowiednie trasy na szlakach prowadzących do schroniska PTTK Kudłacze (czerwony), na Ciecień i Grodzisko (niebieski), na Mogielice i Ćwilin (niebieski).
#Polskajestpiękna
#OdkrywamyMałopolskie