Okolice Krakowa na weekend. Co warto zobaczyć w Małopolsce?
Wakacje, nie zawsze wypadają w lipcu lub sierpniu. Często jest tak, że padamy ofiarą urlopów współpracowników i musimy pozostać w firmie, na stanowisku, w gotowości w tym czasie. Tak więc tracimy dwa najlepsze miesiące? Absolutnie! Z pomocą przychodzą wakacyjne weekendy, które można bardzo dobrze wykorzystać.
Znajoma poprosiła nas niedawno o propozycję miejsc, które można odwiedzić w jeden dzień (weekendowy) do godziny drogi od Krakowa. Tak więc zrobiłem listę i wyszło, że mając najwygodniejszy środek transportu jakim jest samochód możemy przejechać się do bardzo ciekawych miejsc, nie potrzebując ani grama urlopu. Z grupy kilkudziesięciu wybraliśmy tą piątkę.
- OJCÓW, Dolina Prądnika – to miejsce położone niewiele ponad 20 km od Krakowa na północ. Piękne,
Fot. Piotr Skucha (05.2009r.)
urzekające jak zawsze okolice Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie Prądnika, która rozciąga się na obszarze ponad 2100 ha. Do najpopularniejszych zabytków i atrakcji należą: Zamek w Piaskowej Skale, Zamek w Ojcowie, jaskinia Ciemna z obozowiskiem Nandertalczyków, Skały Wernyhory i Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie. Jest więc to idealne miejsce dla miłośników przyrody i historii. W Ojcowie również bardzo ciekawe są drewniane wille pochodzące z XIX wieku, wybudowane w stylu szwajcarskim. W okazałym, niemal pałacowym budynku na zboczu Doliny Sąspowskiej mieści się obecnie siedziba Stacji Sejsmologicznej PAN.
Bilet zamek Ojców: 3zł |
Parking pod zamkiem: 10zł | 24 km od Krakowa |
- NIEPOŁOMICE, Zamek – Niewielkie miasto na wschód od Krakowa w kierunku Tarnowa, do którego prowadzi prosta, 9-cio kilometrowa odległość. Największą atrakcją, niepodważalnie jest XVI wieczny zamek
Kazimierza Wielkiego, który nie bez kozery nazywany jest podobnie jak w Suchej Beskidzkiej „Małym Wawelem”. W Niepołomicach znajduje się również gotycki kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W okolicach zamku znajdują się też Ogrody Królowej Bony. Odtworzone na miejscu dawnego targowiska składają się z sześciu identycznych prostokątnych kwater poprzecinanych żwirowymi alejkami. Przy ogrodach dumnie stoi pomnik Kazimierza Wielkiego w towarzystwie małego chłopca. Warto również odwiedzić przy zamkowe Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, które co roku bierze udział w organizowanych w całej Polsce Nocy Muzeów. Jest to obiekt edukacyjno – kulturowy mieszczący się w zaadaptowanych pomieszczeniach budynku byłej restauracji „Zamkowej”. Mieści się tam jedyne w Polsce muzeum fonografii z około 150-cioma eksponatami, z których najstarsze mają nawet 130 lat.
Bilet na zamek: 15zł | Parking na rynku: 2zł / h | 9 km od Krakowa |
- DOBCZYCE – miasto położone w dolinie rzeki Raby nad zalewem Dobczyckim. Słynie głównie z atrakcji przyrodniczych i historycznych, których przykładem jest Zamek Dobczycki z przylegającym do niego Skansenem z drewnianą zabudową. Zamek jest przykładem warowni wyżynnej, gdyż usytuowany został na stromej górze, od południowego zachodu urwistej i niedostępnej, z płynącą u podnóża rzeką. Warto udać się tutaj na jednodniową wycieczkę, by zobaczyć również wysoka na 30 metrów zaporę na rzece, która utworzyła jezioro retencyjne Dobczyckie.
Bilet na zamek i do skansenu: 7zł | Parking pod zamkiem: darmowy | 30 km od Krakowa |
- WYGIEŁZÓW, Nadwiślański Park Etnograficzny – kierując się na Oświęcim po około 55-ciu kilometrach na zachód od Krakowa można zatrzymać się w klimatycznym Parku. Połączenie średniowiecznego zamku Lipowiec z Etnograficzną wioską edukacyjną to idealny pomysł na jeden dzień z rodziną. Nadwiślański Park przedstawia kulturę Krakowiaków rozpoznawanych dzięki osobliwej „czapce”, którą chociażby nosił Tadeusz Kościuszko. Oczywiście nie tylko stroje są tu główną atrakcją. Architektura zachowanych domostw, ekspozycje przedstawiające życie codzienne minionych pokoleń, jak i możliwość powrotu do życia w przeszłości za sprawą odtworzonego krajobrazu wsi i dworu. Powyżej Parku znajdują się dobrze zachowane ruiny zamku, które w czasach swojej świetności pełnił ważną rolę na handlowym szlaku z Krakowa na Śląsk.
Bilet do Parku: 8,50zł | Parking: darmowy | 55 km od Krakowa |
- KRZESZOWICE – to uzdrowiskowa miejscowość położona na zachód od Krakowa otoczona gęstymi lasami, które niegdyś porastały całkowicie tereny obecnych miast i miejscowości. Znana jest głównie z leczniczych wód mineralnych wypływających z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znane są tu głównie wody siarczano-wapienne lub magnezowo-siarkowe, które wykorzystywano już w XVII wieku do leczenia co ciekawe… bydła. Krzeszowice słyną również z kilku ciekawych zabytków. Do najważniejszych z nich należy nieczynny dziś Neoklasycystyczny Pałac Potockich, zbudowany w latach 50-tych XIX wieku na polecenie Adama Potockiego. Do Pałacu przynależy również park powierzchni 12 ha, z licznymi gatunkami egzotycznych drzew. Obok znajduje się bryła najstarszego z pałacyków, tzw. Vauxhall – sala zabaw. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej z salami do zabaw dla kuracjuszy, niezależnie od ich majątku i pochodzenia. Na terenie Krzeszowic znajduje się również zabytkowa studnia Zdrój Główny, zarysy starego Hipodromu czy zabytkowy dworzec.
Bilety wstępu: nieznane |
Parking: bezpłatny | 25 km od Krakowa |
Ciekawostka historyczna: Według większości źródeł wpływ na rozwój uzdrowiska miał książę August Czartoryski w drugiej połowie XVIII wieku. Rzecz w tym, że dobrze nam znany Salezjanin (M: szkoła salezjańska Zabrze, B: szkoła salezjańska Kraków), urodził się w… drugiej połowie XIX wieku, w 1858 roku. Tak więc Urząd Miejski w Krzeszowicach został już przez nas poinformowany o błędzie – poprawione
#MałopolskanaWeekend
Oprócz Niepołomic, moim zdaniem Puszcza Niepołomicka jest jeszcze bardziej warta uwagi. I na spacer (na pargingach można zostawić auto), ale przede wszystkim na jazdę rowerem. Cała Puszcza ma sporo dobrze utwardzonych dróg, 6 rezerwatów wpisanych na Natura 2000 (kilka naszych kadrów tu: https://powroty.do/polska/puszcza-niepolomicka-niepomolomice ). Co ciekawe są tu też żubry, ale rezerwat jest zamknięty i niedostępny dla turystów.