Odpocząć od wielkich miast chociaż na chwilę, gdzie Małopolska podaje rękę Śląskowi
Za nami długi weekend sierpniowy, a przed nami dziesiątki weekendów, które koniecznie trzeba wykorzystać. Większość dobrze zaplanowała sobie ten czas wybierając w pracy przynajmniej jeden dzień wolny w poniedziałek, wydłużając tym samym odpoczynek do czterech dni. Zanim wyjechaliśmy tam… gdzie wyjechaliśmy, na kilka dni przed kumulowały nam się różne pomysły, które mogliśmy zrealizować ale z różnych przyczyn się nie udało. Miały być Bieszczady, ciche spokojne – bez tłumów najdalej wysunięte na południowy wschód. Był też pomysł na objazdówkę po zamkach Słowacji od Starej Lubovny na wschód. Budapeszt po raz kolejny z wypoczynkiem nad Balatonem, czy bajkowy Wiedeń. Koniec końców padło na skrawek JURY.
Ta część Jury, którą śmiało możemy zaproponować Ślązakom i mieszkańcom Krakowa, w naszym dziale „Krakowskiego Przedsionka” – niedaleko, ale też nie blisko, najważniejsze że z dala od wielkich aglomeracji i tłumów korzystających z ukłonu okresu wakacyjnego.
Ciężko nam więc Jurę przedstawić w jednej relacji jak na przykład zrobił to Karol, dlatego też przedstawimy nasze propozycje nieco inaczej, serią skróconych wpisów o miejscach, które warto odwiedzić pod kątem historycznym i turystycznym. Będą zamki, od których zaczynamy, dworki, wzgórza i miejsca nieoczywiste, o których ciężko doszukać się w najbardziej popularnych informatorach (udało się nam odnaleźć co najmniej dwa), a także już nieodłączne w naszych wojażach – kościółki, szczególnie te z Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej. Do godziny drogi od Krakowa.
Dodatkowo w bazie tej znajdziecie jeszcze więcej ciekawych i wartych polecenia miejsc również spoza regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Będzie Południe Małopolski i daleki jej wschód, pojawią się obiekty z Beskidu Wyspowego i Niskiego, będzie też i Podkarpacie, które mieliśmy okazje dwa razy dość szczegółowo odwiedzić, a to nie koniec. Bazą Krakowskiego Przedsionka będą miejsca naprawdę blisko szczególnie dla tych, którzy preferują jednak „zdrowy” dla stóp tryb, poruszania się samochodem. Nie zapominamy też o rowerzystach czy nawet łyżworolkarzach i dla Was znajdzie się tu coś z czego mamy nadzieję skorzystacie
Dlatego też wpis ten będzie aktualizowany o kolejne nasze pozycje, o czym będziemy co jakiś czas przypominać
ZAMKI
Z tym chyba najbardziej kojarzona jest JURA Krakowsko – Częstochowska. Zamki, zamki, ruiny, warownie, strażnice, resztki śladów, okopy, fosy… Rozciągająca się na obszarze 80 kilometrów między Krakowem, a Częstochową stanowiła niejednokrotnie dno morza, stąd zróżnicowany układ terenu oraz wiele warstw skalnych takich jak wapienie, margle, oraz dolomity. Charakterystyczne dla tego terenu są zjawiska krasowe – najliczniej występujące w Polsce jaskinie z stalaktytami czy stalagmitami w okolicach Częstochowy, gdzie nietrudno jest podnieść z dna płytkich strumieni pozostałości po skamieniałych szkieletach i skorupach organizmów. Czy setki wzniesień, których najliczniejsze występowanie przypisuje się okolicom Krakowa.
Obszar ten ze względu na swój nietypowy układ terenu, był idealnym miejscem do budowania szlaku warowni i zamków obronnych przed najazdami z północy i południa. Tak też powstały Orle Gniazda, na polecenia Kazimierza Wielkiego w celu obrony Krakowa, na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska, które nastąpiły w 1327 i 45 roku. Zamki budowano na wysokich, trudno dostępnych skałach na wzór gniazd orlich rodzin. Budowle dzieliły się na zamki królewskie i prywatne, oraz warownie. Najbliżej Krakowa znajdowały się Królewskie zamki w Będzinie, Olkuszu, Rabsztynie i Ojcowie. Linie obronne stanowiły również zamki prywatne, po których pozostała już nieliczna grupa. Istniejące warownie są systematycznie odbudowywane i przyciągają coraz to liczniejsze grono turystów.
Oto kilka z naszych propozycji zamków, które warto odwiedzić w okolicach Krakowa [seria jest aktualizowana]
Szczegóły poznasz klikając w poszczególny zamek poniżej:
Zamek we wsi Rudno, znany również jako Zamek Tenczyn – Województwo Małopolskie
Zamek w Będzinie. Średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd – Województwo Śląskie
Niedługo pojawią się tu: dworki, pałace, miasta, kościoły i świątynie, cmentarze, kopce, doliny, miejsca nieoczywiste, góry…
Zachęcamy również do odkrycia naszych tekstów o zamkach, dworkach i ciekawych miejscach w bliskiej odległości od Krakowa, poświęconych „Krakowskiemu Przedsionkowi”. Jest to przewodni tekst z serii luźnych wpisów: Odpocząć od wielkich miast chociaż na chwilę, gdzie Małopolska i Podkarpacie podają rękę Śląsku. W ten sposób chcemy zachęcić Was do podróżowania po swoim regionie, odkrywania ciekawych miejsc w Małopolsce i na Podkarpaciu (oraz gościnnie na Śląsku).